31 Aralık 2014 Çarşamba

A Little Wiser?

'Gölgemizle barışmanın uzun yolculuğu: Büyümek' demiş şair. Ben de bu sene düşe kalka da olsa çok yol kat ettiğime inanıyorum. Her şeyden önce kendi kendimin en iyi (yol) arkadaşı olduğumu, işler idealimizdeki plana uymasa da evrenin bizim için daha iyi planları olduğunu ve bu sürprizlerden keyif almayı, (klişe olsa da) sevginin engel tanımadığını, her yeni günün yepyeni güzellikler getirebileceğini, günün sonunda beni ben yapanın başıma gelen her şeyin bir sonucu olduğunu ve bu noktaya gelebildiğim için bile çok mutlu olduğumu öğrendim. 
2014'ü dönüm noktalarımdan biri olduğu için çok sevsem de, daha da güzel yıllara hazırım :)
One of my favourite poems includes the line 'Growing up is the long journey of making peace with our shadow.' and I made a huge progress on this journey in 2014. On the road I learned that I'm the best friend of myself, future may not bring what we actually wanted to have or live but universe is always better in making plans and sometimes all you need to do is sit back & enjoy, (although it's a huge cliché) miles can't interfere any affection, I am what I lived all these time and thankful for all. 2014 was one of my milestones and I am ready for more beautiful years :)

Ve herkese kimsenin kendini tanımayı daha fazla ertelemediği yepyeni bir yıl diliyorum!
Wish you all a new year in which you won't procrastinate getting know yourself anymore!

Koton şal / cape, Batik etek / skirt, Zara bot / boots.

27 Aralık 2014 Cumartesi

Wearing Kimono(mono)

Berlin'de bir misafirim olunca, sonunda sokakta da çekim yapma fırsatım oldu. Kombinin (bence) yıldızı olan ceket, Noel öncesi düzenlenen Voodoo Designer Market'ta tanıdığım markalardan biri olan Kimonomono'dan. Etsy üzerinden orijinal Japon kimono kumaşından yapılmış ceketlerine ve Kyoto'dan gelen vintage kimono elbiselerine ulaşabilirsiniz.
Finally made a photoshoot for blog, thanks to my guest in Berlin. Star of the outfit is this kimono jacket from Kimonomono (and matches great with Berlin's gray sky) that I met at Voodoo Designer Market before Christmas. It is a Berlin-based brand but you can buy jackets, made of original Japanese kimono cloth or vintage kimono robes from their Etsy store.

Primark kolye / necklace, H&M pantolon / trousers, Mudo clutch, Marks & Spencer bot / boots.

25 Aralık 2014 Perşembe

Revisiting Our Fetishes

Bir fetişe sahip olmak, psikanalizde doğumumuz ve çocukluğumuzla ilişkilendirilmekte; vücudumuzu saran bir kordonla dünyaya geliyor ve doğumdan sonra bu bağımızdan koparılıyoruz. Ayrılma kaygısı yaşayan bebekler, kendilerini hayat boyu onları bırakmayacak bir obje veya konsepte zincirleme eğiliminde oluyor, özellikle cinsel içgüdüler tek bir objeye yükleniyor ve bu ilişki ailenin de etkisiyle çocukluğumuz boyunca son şeklini alıyor. Fetişizm, aslında doğamıza dönme çabasından ibaret. Temel olarak hemen her şey bir fetiş objesine dönüşebilecek olsa da en çok işlenen konsept olarak sado-mazoşizm öne çıkıyor.
In psychoanalysis, having a fetish should be tracked back to birth and childhood; we are all born in bondage with a cord around our body and after the birth we lose that connection. A baby with separation anxiety tries to replace its mother something else, bonding to a material or an object that won't leave; instict and object become one. Then we shape this new connection throughout our childhood - influenced by our parents. Fetishism is attempt of hold on to life. Principally anything can become a fetish but one of the best known orientations is sado-masochism.

Bu eğilimin birer sembolü olan deri, kürk, harness ve hafifletilmiş bondage öğelerinin ardından file çoraplar da bir trende dönüşüyor. Böylece, moda sadece kendimizi ifade etme yöntemi olmakla kalmıyor; içgüdülerimizi ve dolaylı olarak ruhumuzu tatmin etmeye de hizmet ediyor. (Roland Barthes'a göre) File çorabın cazibesi ise, aslında deriyi aralıklarla sunmak - giyenin tenini düzenli olarak gizleyip göstererek erotik bir oyuna dönüştürmekte yatıyor. 
Besides leather, fur, harness and soft-core bondage items as symbols of S&M in fashion; now fishnet stockings are becoming a trend too. So, fashion isn't strictly limited with being a way of expression, it also satisfies the wearer's desires. And what's tempting about fishnet stockings, according to Roland Barthes, is "the intermittence of skin flashing between two articles of clothing.. It is this flesh itself which seduces, the staging of an appearance-as-disappearance".

Yaklaşan trendin güncel ipuçları / Most recent clues of the rising trend:

Diğer görseller / Other images: MMM Artisanal AW '13 & Interview Germany December 2014 & Zoo Magazine - Nadja Auermann & Alexander Wang & Man Ray & Vogue Russia 'Black Label'.

22 Aralık 2014 Pazartesi

Sanat, Moda için / Art for Fashion's Sake

Moda ve sanatın kesişim kümesinde yeni gelişmeler var. Geçtiğimiz sezonlarda sanat eserleri moda tasarım alanında birer ilham kaynağı olarak rol oynarken, şimdilerde moda fotoğrafçılığı (ve dolayısıyla pazarlama) alanında yeni bir araca dönüştü. Bu yeni formatta çalışan önemli isimlerden biri, Instagram aracılığıyla tanıdığımız Chris Rellas nam-ı diğer @copylab.
News on the intersection of fashion and art, everyone: In former seasons artworks were inspiration -and decoration- for the fashion industry in terms of fashion design, now they are becoming a new medium for fashion photography (and in sequence, for marketing too). One of important names in this latest game is Chris Rellas, @copylab of Instagram.

Soldan sağa / L to R: Jeff Koons x Hermes / René Magritte x Pucci / Paul Cézanne x Anja Hindmarch / Sophie Anderson x Charlotte Olympia / Johannes Vermeer x Anja Hindmarch.

 L to R: William Adolphe Bouguereau x Chanel / Frederic Leighton x Chanel  / Joseph-Désiré Court x Chanel  / Norman Rockwell x Olympia Le-Tan / Pietro da Cortona x Jil Sander.

all photos & source: instagram.com/copylab

20 Aralık 2014 Cumartesi

NARS Malacca

Ağustos ayından beri kullandığım ancak bir türlü yazmaya elimin gitmediği ürünlerden biri Nars Malacca far. Nars'ın geçtiğimiz yaz satışa sunulan Adult Swim koleksiyonundan olsa da sitede 'iridescent peacock' olarak tanımlanan bu rengi ben en çok sonbahar sonu - kış aylarındaki göz makyajıma yakıştırdım. The Balm Nudetude paletiyle beraber kullanıyorum.
Nars Malacca eyeshadow is in my collection since August but I couldn't write this review for months. Now I realize it was just because I consider this shade as a part of my fall - winter smokey palette (and match it w/ The Balm Nudetude), although it was from summer collection Adult Swim of Nars. It is defined as 'iridescent peacock', emerald shimmer on plum base.

Bu iki kare farklı açılardan mürdüm bazının (sol) ve zümrüt rengi ışıltısının (sağ) daha baskın olduğu halini yansıtıyor. Ancak ıslak kullanımda elde ettiğiniz renk hafif ışıltılı mürdüm.
Here is two shots from different angles, on left base colour and on right its shimmer is more apparent. When its applied wet or with a primer, it becomes a shiny plum shade.