28 Kasım 2014 Cuma

Black Friday

Kişisel zamanım, hiçbir zaman normal akışında geçmemiştir. Yapmak istediğim çok şey ve gezmek istediğim çok yer olunca, bu aralar benim bir türlü yetişemediğim temposunda akıyor. Bir de günlük planıma ani bir kararla sporu ekledim, sanıyorum ki kısa zamanda Abitur'un geride kalan tüm izlerini sileceğim :) Kombinler biraz geriden de olsa sırayla geliyor.
My inner time never matches with the social time. Nowadays, since I want to do tons of things and see millions of places, its tempo is much faster than 'normal'. Besides all these, I decided to start working out and get rid of last marks of Abitur soon :) More outfit posts are on the way.

Weekday sweatshirt (here), Forever 21 joggers (here), Nike Air Huarache sneakers (here).

19 Kasım 2014 Çarşamba

So Far - #instamonth

Bu yazıyı yazmayı daha çok anlatılacak deneyim, daha çok kanıt / fotoğraf biriktirmek için bir süredir erteliyor olsam da Berlin'de yapılacak çok şey & gezilecek görülecek daha çok yer var. Şimdiye kadarki keşiflerime gelecek olursak, alışveriş için en iyi adresler: Klasik ama ferah bir alışveriş merkezi olarak Mall of Berlin, alternatif ve daha zevkli, tasarıma odaklı mağazalar için Bikini Berlin ve son olarak sneaker cenneti olarak adlandırabileceğim Overkill Shop. İkinci el alışverişi benim için genelde sahaf odaklı, o yüzden favorim Pazar sabahları Museuminsel'deki Antik- und Buchmarkt. Museuminsel'deki ihtişamlı (ama yorucu da olabilen) müzelere alternatifim Art Nouveau ve Art Deco dönemine ait mobilyalara, muhteşem porselenlere ve 1 Şubat'a kadar da 80'lerin (gerçekten çılgın!) Alman mobilyalarına ev sahipliği yapan Bröhan-Museum ve Helmut Newton'un özel koleksiyonunu görebileceğiniz Museum für Fotografie.
I procrastinated writing this post, planning to experience more in the city and collect more memories but there is always something you can do or see in Berlin. To sum up my discoveries so far, best places to shop: Mall of Berlin as a classic but spacious mall, Bikini Berlin as an alternative pick with delicate designer shops and Overkill Shop as a sneaker heaven. Second-hand shopping appeals me most, when books are involved; so my favourite flea market is Antik- und Buchmarkt on Museuminsel. If you enjoy less intense museum tours, go for Bröhan-Museum with Art Nouveau and Art Deco furnitures / porcelains and 80s bizarre German furniture (till February 1st) & Museum für Fotografie with Helmut Newton's private collection.

Bana gelirsek, ruh halimin renkli yönleri yeniden yüzeye çıkıyor. Ve kendimi en çok sneakers & sırt çantası ikilisiyle  mutlu hissettiğimin bilincine vardım. Şehri keşfetmek için filmlerden de yardım alıyorum.. Henüz tamamlanmayan listem uzun olsa da favori üçlüm Der Himmel über Berlin, Das Leben der Anderen ve Berlin Calling oldu. Sırada Fassbinder filmleri var.
My colourful and cheerful side rises to the surface here. I noticed that I'm the most happy, when I'm wearing sneakers and carrying a backpack. Besides I get some help from films too, to learn more about Berlin and in spite of my unfinished to-watch list, my favourites are Der Himmel über Berlin, Das Leben der Anderen and Berlin Calling so far. Films by Fassbinder are next.

2 Kasım 2014 Pazar

Teufelsberg (Abandoned Spy Station)

Berlin'de "görülmesi gereken yerler" başlığındaki hemen her yeri gezdikten sonra alternatif arayışlara girdim. Terk edilmiş yerleri ilgi çekici buluyorum, belki eski günlerinde sahip olduğu gizemlerden birine ortak olabilme umuduyla belki de hayal gücümü dönem hikayeleriyle çalıştırdığından. Şehrin çok sayıda terk edilmiş bina / bölgesinden ilk hedef olarak yapay bir tepe olan Teufelsberg üstüne kurulu Soğuk Savaş yıllarındaki dinleme istasyonunu seçtim.
After I saw most of the places on sightseeing lists, I started to search alternative places that I can visit. I came across to lists of abandoned buildings / places and immediately got excited because I still hope to share a tiny bit of mystery from their old days and my imagination goes wild. 
First pick: Spy station - used during the Cold War, located on an artificial hill Teufelsberg.

Tepeye ulaşmak için bisiklet alternatifiniz yoksa Grünewald içinden yürüyorsunuz. Chet Faker - Solo Sunrise eşliğinde yürüdükten sonra, bu manzarayla tüm taşlar yerine oturdu.. Binaya izinsiz girmek pek mümkün değil, düzenlenen turlardan birine katılarak gezebilirsiniz.
You need to walk or cycle a while inside of Grünewald. I enjoyed the path with Chet Faker - Solo Sunrise and later - after seeing this view at the end of the tour, it made sense. It's not very possible and safe to break in, you can join one of the guided tours.

Bugünlerde binanın her köşesinde graffiti ve mural çalışmaları var. Teufelsberg'te görev yapanların anısına yazılmış duvar yazısındaki şu satırlarla finali yapmak gerekirse; 
Inside of the building, most of the walls are covered with graffiti and murals. To end this post with a quote from the wall art that is done in memory of those, doing service in Teufelsberg;
"We live in a world that has walls and those walls have to be guarded by men with guns. I have a greater responsibility than you can fathom / You have the luxury of not knowing what I know."