21 Temmuz 2014 Pazartesi

Have You Met Mertör Online?

Haftaya her yazısıyla bana (ve sanıyorum ki tüm okuyucularına) ilham ve motivasyon veren bir blogger'dan söz açarak başlamak istedim. Kendi açımdan bir parça bahsetmem gerekirse; Meriç'in mutfakta çıkarttığı işleri takip etmek çok keyifli, kahve tutkusu sayesinde edindiği deneyimle yol gösterici :) Bunlar dışında blogu yaptığı seyahatler, çektiği fotoğraflar (mertorphotography.com), okudukları ve dinledikleriyle daha da zenginleşiyor: mertoronline.blogspot.com
I wanted to start the week with an inspiring and motivating Turkish blogger. From my point of view, her blog is a peaceful universe including her journeys and discoveries in the city, photographs (mertorphotography.com), her reading- & playlists, amazing desserts from her kitchen, beauty & styling tips and her experiences on coffee: mertoronline.blogspot.com

(Twitter: @mertoronline / Instagram: _mertor)

15 Temmuz 2014 Salı

Balenciaga - ROSABOTANICA

Florabotanica'nın devamı niteliğinde, daha fresh olmak üzere tasarlanan kardeşi Rosabotanica ilkbahardan bu yana kullandığım parfümler arasında. Bu versiyonun kalp notası deneysel gül aroması olmuş; vetiver, amber ve nane bir önceki versiyondaki eşlik ediyor. Daha farklı ve hafifletici olarak greyfurt ve sedir ağacı kabuğu eklenmiş. Hafif olsa da hala keskin bir koku, gözü kapalı herkese önerebileceğim bir parfüm değil. Tenimde gül ve greyfurt notaları hissediliyor.
Rosabotanica is Florabotanica's sequel, its younger & fresher sister and one of the perfumes that I choose to wear in spring / summer season. This version's heart notes are based on experimental rose; combined with vetiver, (white) amber and mint notes. Grapefruit and cedarwood lightens the mood and makes this version different. Even though it's fresher, I found it still strong. It wouldn't be a secure choice for all skin types. In my case, rose and grapefruit / citrus notes are dominant.

Ambalaj konusunda da tek değişiklik bu defa kutudaki çiçek desenlerinin şişeye de taşınmış olması. Sonuç olarak, (başka sitelerde yapay ve sabunsu bulunduğuna şahit olsam da) koleksiyonuma dahil ettiğim için memnun olduğum ve yine piyasada benzeri bulunmayacak bir koku; ancak ikisinden birine yatırım yapmam gerekse seçimimin Florabotanica olacağı gerçeğini değiştirmiyor :)
And now the floral print of the box is also on the bottle. To sum up, (although I came across to some comments that say this fragrance is synthetic and soapy) I'm happy to have it in my collection because it's another unique mix. But if I had to choose between, Florabotanica would be it :)

14 Temmuz 2014 Pazartesi

Günseli Türkay x Reuben Wu

Her geçen koleksiyonda daha güzel işlerle bizi etkilediğini düşündüğüm Günseli Türkay'ın Resort '15 koleksiyonu için Reuben Wu'yla yaptığı işbirliği aklımda bu sıralar. Genelde Avrupalı tasarımlardan beklediğimiz sadelik, gün doğumu saatlerinde karşılaştığımız tonlardaki baskılarla birleştiğinde ortaya çıkan naif atmosfere hayran kaldığımı söylemeliyim.
Günseli Türkay, one of the Turkish designers who constantly amazes me with her successful works every time, is now collaborating with Reuben Wu for her Resort '15 collection. Loved the naive atmosphere created through the clash of European simplicity and prints in shades of sunrise.

source & for more detail: gunseliturkay15.tumblr.com

9 Temmuz 2014 Çarşamba

#instaweek in Antwerp

Geçtiğimiz hafta, yeniden Antwerp'teydim. Küçük şehirlerde kolay sıkılan bir yapım olsa da, burası bir istisna. Güne Le Pain Quotidien'de sıcak çikolatalarla başladım. Seyahat klasiği olarak İstanbul'da bulamadığım yayınlar ve kitapların peşine düştüm, bir de Temmuz ayı şehrin tüm mağazalarında indirim ayı olunca alışverişim sadece dergi ve kitaplarla sınırlı kalmadı :)
Last week I was in Antwerp again. Although I'm capable of getting bored in smaller cities, this one is an exception. These Instagram shots are about breakfasts with hot chocolate, indie magazine & reference book hunting, lots of shopping thanks to sale month of the city and me before the go :)

Geçmiş Antwerp yazılarım / My former posts about Antwerp: