27 Mart 2014 Perşembe

SUPERBAD - Maid in Love

Hande Çokrak'ın Maid in Love markasının sunumu yine tüm moda haftası kapsamında en sevdiklerimden biri oldu. Superbad koleksiyonu, ilhamını insanların gelecekte kendilerini değiştirmek / süper güçler kazandırmak için kullanabilecekleri gelişmiş teknoloji fikrinden ve böyle bir olası durumda çoğu insanın kötü emellerini gerçekleştirmeye yöneleceği tahmininden alıyor.
Maid in Love's presentation of Hande Çokrak's latest collection Superbad was one of the greatest work has been done during the whole fashion week. The inspiration comes from technological developments, which will be enable us to transform ourselves / gain super powers and designer's  prediction that most of all will use their powers to accomplish their evil plans in such a case. 

Eğlenceli dijital baskılar ve birçok ögenin bir arada kullanılması bakımından bu koleksiyon en çok Jeremy Scott tasarımlarıyla kıyaslanmış olsa da, hikaye ve sunum bakımından kesinlikle farklı kulvarda olduklarına inanıyorum. Keyifli (ve Türk modası için alışılmadık) bir sunum oldu, fonda ise Batman ve Superman filmlerinden theme song'lar koleksiyona eşlik etti.
Fun digital prints and chaotic looks remind Jeremy Scott designs in general, however I think this was a better work with its cool inspiration and enjoyable (+ surprising for Turkish fashion) presentation. And in the background, Batman's and Superman's theme songs were playing.

Fotoğraflar Zimbio'dan alıntıdır. / Photos are taken from Zimbio.

22 Mart 2014 Cumartesi

Rahatla ve Hafife Al! / Relax and Take it Easy!

Geçtiğimiz cumartesi giydiğim kombini yazma fırsatını yeni buluyorum. Zaman (her zamanki gibi ben daha nasıl olduğunu anlamadan) geçiyor ama dolu dolu yaşadığım sürece durumdan hiç şikayetçi değilim. 20 Mart'tan (ekinoks) beri de daha mutlu ve canlı hissediyorum kendimi, kışı her ne kadar sevsem de güneş ışığıyla şarj olan bir bünyeye sahibim sanırım. Mutlu baharlar ^.^
Finally sharing my outfit from last saturday. As usual, time passes by incredibly fast but there's nothing to complain about, if you're enjoying it fullest. Besides I'm feeling better and alive since March 20th (equinox); I must admit that sunshine might be my fuel, even though I like winter ^.^

Ceket / Jacket: Asos
Bluz / Blouse: Pull & Bear
Etek / Skirt: Batik
Bileklik / Bangles: Stradivarius
Çanta / Bag: Oasap
Sneakers: Supra Falcon Badge

16 Mart 2014 Pazar

Mini Trend Forecast: Hologram

H&M bluz, çok sevdiğim ancak başka renklerle eşleştirmesi zor bir parça; bu sebeple güvenli renklerden siyahı ve kurtarıcılarımdan olan H&M deri görünümlü eteği seçtim. Yağmurlu geçen günlerin ardından güneşli bir sabaha uyanınca holografik aksesuarları kombine ekledim. 
This H&M blouse is one of my favourite pieces from my wardrobe but it's hard to match it with another colour, so I chose the safe shade black and a life-saver piece faux-leather H&M skirt. After couple rainy days, a sunny start was my motivation to finish my look with holographic accessories. 

H&M kolye & bluz & etek / necklace & blouse & skirtChoies çanta / bag, Zara slippers.

Ece Gözen de "We are All Connected" koleksiyonuyla holografik dokulu parçalar sundu. Bize spektrumun tüm renklerini vaad eden hologram, güneşli günler gelince konuşulan bir trend olacak.
In the same day, Ece Gözen presented her "We are All Connected" collection, which includes holographic textures and details. Therefore I may pronounce you the upcoming trend, hologram.

Sırada: En beğendiğim defile & sunumlar. / Next: Favourite runway shows & presentations.

14 Mart 2014 Cuma

En İçten Dilekler / Wishful Thinking

Cenazemiz için verilen bir günlük aradan sonra, şov devam ediyor ancak eskisi gibi değil. Berkin Elvan, her sunumun / defilenin sonunda anılıyor. Günün finali Gamze Saraçoğlu defilesi de tamamen sessiz gerçekleşti. Gerçekler bir an bile zihnimizden çıkmıyor, acı eksilmiyor. Diğer yandan insan umudu olmadan hayatta kalamıyor. Etrafımda zihni & kalbi güzel insanları gördükçe, işlerin yoluna girme ihtimalini düşünmeden edemiyorum. Şans var mı dersiniz?
After one-day pause for Berkin Elvan's funeral, show goes on but not in the same old way. His name is mentioned at the end of all presentations / runway shows. Gamze Saraçoğlu presented her collection silently in memory of him. Truth stays close to us, pain lasts. On the other hand, human is a creature that is incapable of living without his / her hopes. And every time I see people with beautiful mind & heart, I dream and think of better days. We might have a chance?

Mango bluz / blouse, BSL etek / skirt, H&M kolye / necklace, MM6 çanta / bag.

10 Mart 2014 Pazartesi

It's Been a While..

Son kombinimi paylaştığım günün üstünden neredeyse 2 ay geçti, tam bu esnada MBFWI imdadıma yetişti. İlk günün sevdiğim defileleri Janucha, DB Berdan, Tuba Ergin ve Atıl Kutoğlu'nun koleksiyonlarından önce görünümüme yer vermemin tam sırası sanırım :)
It has been nearly 2 months since my last outfit post, thanks to MBFWI I finally had a chance to capture what I was wearing. Before writing on my favourite shows of the day by Janucha, DB Berdan, Tuba Ergin and Atıl Kutoğlu - this might be my turn :)

Rookie Icon gömlek / blouse, H&M elbise / dress (etek olarak kullanıldı / used as skirt), Mudo lunch bag, H&M kolye ve bileklikler / necklace and bracelets, H&M Go Gold sneakers.

5 Mart 2014 Çarşamba

*deep inside, we are all a little cyberpunk*

Fikirlerin, ilhamın paylaştıkça çoğaldığını düşünenlerdenim. Dolayısıyla ara ara, son zamanlarda tasarlama sürecine giriştiğim koleksiyonların çıkış noktalarına dair kolajlara / çizimlere ve hikayelere burada yer vermeye karar verdim. Keyif alacağınızı umuyorum:
I believe that thoughts and inspiration multiplies, when it's shared. So, I decided to share my drawings / collages or stories I created as a first step of designing a collection. Hope you'll enjoy:

Siberpunk, internet teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir alt kültür. Online platformda özgürlüklerini ifade ediyorlar, çağımıza uygun olmayan dünya düzenini değiştirmek ve her alanda bilgiye erişim & ifade özgürlüğünü savunmak adına adımlar atıyorlar. Son bir senedir ülkemizde olup bitenler aslında bu temayla çok bağlantılı, ancak ilk kıvılcım tasarımcı Felipe Tofani'nin verdiği bir röportajda online olduğu yerlerden de ilham aldığını okumamla çaktı. Hemen hepimiz gerçekten de internetle hayatımıza giren kaynaklardan beslenmekle kalmıyor, ürettiklerimizi de yine online alemde paylaşıyoruz. Diyeceğim o ki, aslında hepimiz bir parça siberpunk'ız.
Cyberpunk is a sub-culture came out into the picture in the digital era. It is also a movement which supports freedom of information & speech, using the net to connect and unite people. Although latest opressive laws on freedom of information and speech in Turkey could also be an inspiration for this theme, I got the sparks as I read in an interview that designer Felipe Tofani gets inspired when he is online. If I look closer to the elements of my daily life, I nurture my imagination with the help of online sources for sure and share my works / products on online platforms too. This is also the story how I understood that deep inside, we are all a little cyberpunk.

Bu temadan yola çıkarak hazırladığım Instagram'da paylaştığım diğer iki çalışma. Kolajlarda Sorayama'nın feminen robotları ve Jenny Holzer'ın dijital çalışmaları ön planda.
Two other collages for this theme, also shared on Instagram before. Sorayama's feminen-bots and Jenny Holzer's digital works are the main elements of these images.

Görseller şahsıma aittir, lütfen izinsiz kullanmayınız. / Please don't use these images without my consent.

3 Mart 2014 Pazartesi

Nairobi Blue

Birbirinden ayırt edilemeyecek benzerlikte ve göz yorucu derecede abartılı Naeem Khan & Zuhair Murad, hemen herkesin bir kerelik de olsa güvenli görünüm için tercih ettiği Elie Saab ve nadiren başarıyla taşınabilen Zac Posen tuvaletleri görmekten fazlasıyla sıkıldığım günden beri kırmızı halı dosyasını kendi adıma kapatmıştım. Ancak son dönemlerde Lupita Nyong'o bu mesafemi kırmama sebep oldu, özellikle Oscars gecesinde bu Prada tuvaleti unutmam mümkün olmayacak. 
I wasn't interested in red carpet style, since I fed up with indistinguishably similar and all embellished Naeem Khan & Zuhair Murad, been everyone's safety gown once Elie Saab and rarely well-worn Zac Posen gowns. But recently Lupita Nyong'o awakened my curiosity once again and especially her Prada gown at Oscars will be one of the looks that are hard to forget.

Bu tuvalet, renk skalamıza yeni bir ton daha ekledi üstelik - Nairobi Blue. Her zaman kırmızı için dile getirilen bir söylem olsa da, aslında mavinin herkese yakışacak bir tonu var.
This gown also made a difference in our colour charts and fashion dictionary too, by naming a new shade called Nairobi Blue. Even though it has been said that there is an appropriate shade of red for every single person, I believe the same for the colour blue. Find yours!