31 Ocak 2014 Cuma

*cheers* (3. Yıldönümü / 3. Year Anniversary)

3 sene oldu. Yaşanmışlıkları kelimelere indirgemenin pek de mümkün olmadığını biliyorum, yine de şunları mutlaka belirtmeliyim: Yazmaya başladığım ilk günden bugüne çok şey değişti, sadece moda üstüne yazarken kendimi modaya bakışım üstüne yazarken buldum. Kombinlerimle hikayelerimi (hayatımda olup bitenleri) anlatırken, ihtiyacım olanın hikayelerimi hazırlayacağım koleksiyonlarla anlatmak olduğunu gördüm. What's Next'in bir yanı hep o amatör ruhunu korudu, böyle olması gerektiğine inandım çünkü; 3 senedir ne olursa olsun bana kapıları açık olan ikinci bir evim var. Ben bu adresi mükemmel olarak tanımlanacak kalıplara sokmaya çalışsaydım, blog olarak ihtiyaç duyduğu kişisellikten mahrum kalacaktı. Ve 'gerçek' hayatımda güvenli alanımı terk etmek için ilk adımlarımı atıyorken, bu adresin benim için ne denli güven verici olduğunu anlatamam. Diğer yandan aynı soru hala aklımızın köşesinde (cevabını hala öğrenemedik dediğinizi duyar gibiyim): "Sırada Ne Var?". Söyleyeceklerimin belki en önemlisi; geçen bu sürede önemli olanın cevap değil de, cevabı ararken başımızdan geçenler olduğunu anlamış bulunuyorum.
It's been 3 years. I know this journey is nearly impossible to just sum up with a few words but here are the points that I need to mention: So many things have changed in these years; I started writing on fashion and then found myself writing on my attitude towards fashion / I started telling my stories (bits & pieces from my life) with my outfits and understood that telling my stories via the collections I drew or created is another option. I tried to keep What's Next's amateur spirit, in order to make it perfect with all of its flaws because I believed that this is the path I should take and I had a second home for 3 years. While leaving my comfort zone in my 'real' life, having a portable home is the greatest luxury I have. On the other side we still didn't find an answer to the question "What's Next?" but what we experienced during this journey matters more than the answer.

Beni okuyan / okumuş olan herkese teşekkürler, bugün gerçekten kutlanmaya değer!
Thanks a million to everyone who ever read this blog, we deserve a celebration!

28 Ocak 2014 Salı

The Art-Inspired Era

Choose your side between being the artist, the art itself or the collector.
 Sanatçı, sanatın kendisi ya da koleksiyoner olmak arasında seçim yapma zamanı.

24 Ocak 2014 Cuma

Fighting My Demons

İnsan kendine zarar verse de güveni tanıdık olanda bulur. Ancak hayat, doğal duygularla ekstrem miktarlarda kaygı arasında verilen savaşa döndüyse insan durup neyi yanlış yaptığını ve bunları nasıl değiştirebileceğini sorgulamalı. Her ne kadar içime sinmese de rahat ve kolay bir seçim olduğu için siyaha yöneldiğim günler de sorgulamaya dahil. Kendimi tedavi etme sürecim çarçabuk sonuca ulaşmayacak olsa da, ilk adım olarak gri ve azıcık beyazdan yardım istemek hiç de fena fikir değil.
Although it might be destructive, we find comfort with the acquainted things. But if you feel like your daily life became a struggle between your natural feelings and anxiety in extreme measures, then you have to check what is going wrong and how can you fix it. I don't like black very much but I wear it because it's easy and mostly I'm not in the mood of making decisions. Self-treatment will take a quite long time but adding a pinch of grey and white is a good start anyway.

COS ceket / jacket, H&M atlet / top & pantolon / pants, H&M - Go Gold sneakers, MM6 çanta / bag.

20 Ocak 2014 Pazartesi

Notes from a Color - Crazy Office

"J. Crew'un renk yaratıcıları her sezon 100'den fazla renk icat ediyor. 310 farklı tonda pembenin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz ama değil. Öncelikle tasarım ekibi meyveler, çiçeklerden, iyi bir şaraptan veya ofis malzemelerinden yola çıkarak ilham arıyor. Örnek renkler içinden en canlı olanlar seçiliyor. En güzel renklerden birkaçı; Bloomsburry Blue, Retro Pink & Neon Flamingo."
"J. Crew color-creators invent more than 100 new hues each season. One might think 310 shades of pink would be enough for these people. It's not, because they are color crazy. First, design team searches for an inspiration: Fruit, flowers, fine wine, office supplies. They pick and choose swatches to select colors that pop. Best colors: Bloomsburry Blue, Retro Pink & Neon Flamingo."
..taken from J. Crew on Film: Color Crazy.

P.S. Pembenin sakinleştirici etkisi vardır, iyi bir seçim! / Pink calms you down, good choice!

19 Ocak 2014 Pazar

FASHION INTERPRETATION

Blog yazmaya başlamak, hayatımda aldığım en doğru kararlardan biri. Bu yolla bilginin ve deneyimin paylaştıkça çoğaldığını öğrendim, bir de yazmanın benim için en büyük terapilerden biri olduğunu. Yazmaya ilk başladığım günlerde, güncel kalmak adına tüm enerjimle yenilikleri takip etmeye başladım ve gerisi geldi. Zaman içinde modanın sadece güzel kıyafetler ve havalı bir endüstriden çok daha fazlası olduğunu yaşayarak ve okuyarak öğrendim. İşte aşık olduğum an budur.
Writing this blog is one of my rightest decisions I made. In this way I learned that knowledge and experience increase, when they are shared and also writing is a great therapy for me. In the very beginning I was trying to catch up all the news and then I couldn't stop myself from researching. I found out that fashion is more than beautiful clothes and a cool industry, so I fell in love.

Moda hakkında hep okudum, artık daha da fazla okuyorum ve ilk bakışta cevabını bulamadığımız birçok sorunun cevaplarını bulduğumu anladığım andan beri bu projenin üstünde çalışıyorum. Modanın tüketicisini nasıl etkilediğinin, sosyolojik ve psikolojik yönünün izini sürdüğüm bir blog:
I always read about fashion, now I do it more and just started answering the questions on creation process, designer - consumer interaction and sociological and psychological aspects of fashion:

18 Ocak 2014 Cumartesi

Compromise

Yeni bir post hazırlamadığım günlerden bahsetmeliyim sanırım. Günler çok hızlı geçti, ben akışa uyum sağladım ve bir süre sonra hayatla uzlaşmaya başladığımı anladım. Okula giderken gülümseyebiliyorum artık, çünkü sonrasında ne olursa olsun seveceğim işe döneceğimi biliyorum. 
I should tell few things about the days I was gone. Days passed fast, I adapted myself to the flow and after a while noticed that I made a compromise with life. Now I'm able to smile when I'm going to school, because I know that at the end of the day I'll be working on the stuff that I love.

Kendi dünyamda yeteri kadar mutluluk kaynağım olmadığını düşündüğüm anlarda da yeni uğraşların peşinden gidiyorum. Son günlerdeki en büyük tutkumsa modanın sosyolojik ve psikolojik yanını ele alan araştırmalar arasında kendimi kaybetmek. (Ve öğrendiklerimi güncel örneklerle yazıya dökmek, ancak bu başka bir postun konusu olacak.)
When it occurs to me that there isn't enough activities to make me happy, I come up with new things that excite and inspire me. My recet obsession & passion is researching sociological and psychological aspects of fashion. (And writing on them, but this will be the topic of another post.) 

BSL etek / skirt, Zara kolye / necklace, H&M portföy / purse.

13 Ocak 2014 Pazartesi

Louder Than Words: Balenciaga SS14 Ad Campaign

Günlerdir beklediğim an, Balenciaga'nın gelmiş geçmiş en çarpıcı ve en hayranlık uyandırıcı reklam kampanyası karşımızda. Hiçbir açıklamaya ihtiyaç duymayan kareler, çok yoğun ve vurucu.
Finally here is the moment I was waiting for days, Balenciaga's the most dramatic and illustrious ad campaign ever. These photos speak absolutely louder than words, intense and mind-blowing.

5 Ocak 2014 Pazar

Inspiration for Creation

WALTER @ WORK from Walter Van Beirendonck on Vimeo.
"Moda bana bir sürü şeyi araştırma ve keşfetme imkanı tanıyor. Aynı zamanda bir nevi terapi işlevi de görüyor. Defterlerimde topladığım görseller / çalışmalar, etnik kültür ve ritüellerden aldığım ilham bir araya geliyor ve neredeyse kendi dilimmiş gibi yaratıyorum. Bu; düşünmem, parçaları birleştirmem, yaratmam ve fantazilerimi harekete geçirmem için çok normal bir yol / süreç."
"Fashion gives me the opportunity to research and discover so many things. It is also kind of therapy. All these elements from my scrapbooks and my ethnical inspirations and also certain rituals are coming together and then I create like my own language almost. For me it's a very normal way to think and to bring together and to create and to stimulate my fantasy."

Kendime (dair) not / Note to self: Uzun bir süredir, fikirlerim bir araya getiremediğim takımyıldızları gibi oldu. Bu sene bu gidişatı değiştirmek istiyorum. My thoughts have been stars I cannot fathom into constellations for a long while. I want to alter this course this year.