25 Aralık 2014 Perşembe

Revisiting Our Fetishes

Bir fetişe sahip olmak, psikanalizde doğumumuz ve çocukluğumuzla ilişkilendirilmekte; vücudumuzu saran bir kordonla dünyaya geliyor ve doğumdan sonra bu bağımızdan koparılıyoruz. Ayrılma kaygısı yaşayan bebekler, kendilerini hayat boyu onları bırakmayacak bir obje veya konsepte zincirleme eğiliminde oluyor, özellikle cinsel içgüdüler tek bir objeye yükleniyor ve bu ilişki ailenin de etkisiyle çocukluğumuz boyunca son şeklini alıyor. Fetişizm, aslında doğamıza dönme çabasından ibaret. Temel olarak hemen her şey bir fetiş objesine dönüşebilecek olsa da en çok işlenen konsept olarak sado-mazoşizm öne çıkıyor.
In psychoanalysis, having a fetish should be tracked back to birth and childhood; we are all born in bondage with a cord around our body and after the birth we lose that connection. A baby with separation anxiety tries to replace its mother something else, bonding to a material or an object that won't leave; instict and object become one. Then we shape this new connection throughout our childhood - influenced by our parents. Fetishism is attempt of hold on to life. Principally anything can become a fetish but one of the best known orientations is sado-masochism.

Bu eğilimin birer sembolü olan deri, kürk, harness ve hafifletilmiş bondage öğelerinin ardından file çoraplar da bir trende dönüşüyor. Böylece, moda sadece kendimizi ifade etme yöntemi olmakla kalmıyor; içgüdülerimizi ve dolaylı olarak ruhumuzu tatmin etmeye de hizmet ediyor. (Roland Barthes'a göre) File çorabın cazibesi ise, aslında deriyi aralıklarla sunmak - giyenin tenini düzenli olarak gizleyip göstererek erotik bir oyuna dönüştürmekte yatıyor. 
Besides leather, fur, harness and soft-core bondage items as symbols of S&M in fashion; now fishnet stockings are becoming a trend too. So, fashion isn't strictly limited with being a way of expression, it also satisfies the wearer's desires. And what's tempting about fishnet stockings, according to Roland Barthes, is "the intermittence of skin flashing between two articles of clothing.. It is this flesh itself which seduces, the staging of an appearance-as-disappearance".

Yaklaşan trendin güncel ipuçları / Most recent clues of the rising trend:

Diğer görseller / Other images: MMM Artisanal AW '13 & Interview Germany December 2014 & Zoo Magazine - Nadja Auermann & Alexander Wang & Man Ray & Vogue Russia 'Black Label'.

Hiç yorum yok: