3 Mart 2014 Pazartesi

Nairobi Blue

Birbirinden ayırt edilemeyecek benzerlikte ve göz yorucu derecede abartılı Naeem Khan & Zuhair Murad, hemen herkesin bir kerelik de olsa güvenli görünüm için tercih ettiği Elie Saab ve nadiren başarıyla taşınabilen Zac Posen tuvaletleri görmekten fazlasıyla sıkıldığım günden beri kırmızı halı dosyasını kendi adıma kapatmıştım. Ancak son dönemlerde Lupita Nyong'o bu mesafemi kırmama sebep oldu, özellikle Oscars gecesinde bu Prada tuvaleti unutmam mümkün olmayacak. 
I wasn't interested in red carpet style, since I fed up with indistinguishably similar and all embellished Naeem Khan & Zuhair Murad, been everyone's safety gown once Elie Saab and rarely well-worn Zac Posen gowns. But recently Lupita Nyong'o awakened my curiosity once again and especially her Prada gown at Oscars will be one of the looks that are hard to forget.

Bu tuvalet, renk skalamıza yeni bir ton daha ekledi üstelik - Nairobi Blue. Her zaman kırmızı için dile getirilen bir söylem olsa da, aslında mavinin herkese yakışacak bir tonu var.
This gown also made a difference in our colour charts and fashion dictionary too, by naming a new shade called Nairobi Blue. Even though it has been said that there is an appropriate shade of red for every single person, I believe the same for the colour blue. Find yours!

Hiç yorum yok: