30 Aralık 2013 Pazartesi

Art for Monday

Uzun zaman önce bir 'Art for Friday' yazısı yazmıştım, bu defa da (tam da hediye sezonunun en can alıcı günlerindeyken) Yrjö Edelmann'ın hiper-realist hediye paketlerine karşı koyamadım: 
A long while ago 'Art for Friday' was on the blog and today I couldn't help but share these stunning hyperrealistic paintings of wrapped & stringed parcels by Yrjö Edelmann (maybe inspiring for tomorrow's gifts and packaging too?):

Şimdi sıra sevdikleriniz ve evrenden gelen hediyeleri açmakta. Görkemli ambalajların altında hayalini kurduğunuz şeylerin sizi beklemediğini farketseniz bile, değişim kartının kontrolü sizin ellerinizde! Dilerim 2014 mümkün olan en güzel biçimde geçirdiğimiz bir sene olur ^-^
Now it's your turn to open up your presents that came from your beloved ones or universe. You may not find the exact things you wanted to have under those grand wraps but choosing to exchange them or not is your decision! Hope we'll spend 2014 in the nicest possible way ^-^

29 Aralık 2013 Pazar

Yeni Yaş Dilekleri / New Age Resolution

Doğum günümü kutlama isteğim, her sene daha da azalıyor. Aslında sadece 19 olmuş olsam da, orta yaş krizine girdiğime dair dalgamı da geçiyorum kendimle :) Zaman kavramıyla aram iyi olmayınca, yaşları da sevemiyorum - insanları yaşlarına göre genellemek gerçek bir hata.
Every year, I become less enthusiastic about celebrating my birthday. Even though I'm only 19 now, I make fun of myself - saying that I'm having a middle age crisis :) Since I'm not OK with 'time' concept, I can't get along with ages too - generalization of people by their ages seems really wrong.

Yeni yaşımdan ve yeni yıldan tek dileğim; depresyonlarla beni sınamaması ve sevdiğim şeylere vakit geçirebilmem, ihtiyaç duyduğum motivasyon ve konsantrasyonla önüme bakabilmem. 
All I wish from my new age and new year are staying away from depression, being able to spend time with things I like / works I want to do and full motivation & concentration.

Stefanel atkı / scarf, H&M Men kazak / sweater, Zara leggings, New Yorker ayakkabı / heels.

24 Aralık 2013 Salı

Endless Shades of the Universe

Capcanlı renkler artık size yetmez olduysa, belki de ihtiyacınız bir parça hologramdır :) En güzel ışık oyunlarından biri olarak hologram, prizmanın diğer ucundaki tüm renkleri bir araya getiriyor.
If you think that bright shades aren't enough for you, maybe you're in need of iridescence :) One of the nicest play of light, holographic pieces bring the colours at the other end of prism all together.

Fazla göz yormamak adına, ilk kombin siyahla. Sanırım arkadaşlarımla kutlayacağım yılbaşı gecesindeki minik eğlencemize giderken de tercih edeceğim. Gorillaz'ın Clint Eastwood şarkısındaki sözler gibi, siz de çantanızda günışığını taşımak isterseniz: laser-leather-shopper.
Not to strain your eyes, I kept simple with black. And I may wear this outfit once again at the last day of the year for our little party with a few close friends. If you want to have sunshine in your bag, like Gorillaz's Clint Eastwood lyrics: choies.com/product/laser-leather-shopper.
H&M elbise & kolye/ dress & necklace, Choies çanta / bag.

Söz ışık oyunlarından açılmışken, Hiro Yamagata 'laser art'a yoğunlaşan bir sanatçı olarak bu hologram efektinden faydalanarak ilgilileri sonsuzluk hissiyle başbaşa bırakan isim. Bu kareler de 2001 yılında Ace Gallery'de düzenlediği NGC6093 sergisinden. Hayranlık uyandırıcı.
Bonus track for light-play enthusiast, Hiro Yamagata  - as 'laser art' artist - also creates endless space illusion with the help of hologram technology. These photos are from his exhibition NGC6093 at Ace Gallery in 2001. It must be a breathtaking experience.

23 Aralık 2013 Pazartesi

Sorry, I Spent it on Myself..

Yılın en yoğun hediye sezonunun klasik (ve en tatlı parçası) kendimize aldığımız hediyeler! Limitleri aşmadığımız sürece hak ediyoruz, çünkü en iyi dostumuz kendimiz olmalı. Bunun yanı sıra kulağa klişe gelse de neşe paylaştıkça çoğalıyor, o yüzden pamuk eller cebe :P
An indistinguishable (and the sweetest) part of holiday season is self - gift! Unless we exceed our limits, this is totally fine because we must be the best friend of ourselves before everybody else. Still, joy is about 'having giving sharing and receiving' (in Joey's words - from Friends) so it would actually be nice to get your beloved ones some pampering gifts too ;)

18 Aralık 2013 Çarşamba

The Awakening of Atlantis SS'14

Sadece yumuşacık ve bizi sıcak tutacak kıyafetlere ihtiyaç duyduğumuz bir sezonda İlkbahar - Yaz koleksiyonları üstüne yazıyor olmak, bir parça garip hissettirse de bu koleksiyonla karşılaşınca midemde uçuşan kelebekleri, baharın ilk kıpırtıları başlayana dek görmezden gelemezdim. Ukraynalı genç bir tasarımcı olan Jean Gritsfeld'in Atlantis'in Uyanışı (beklenildiği üzere) denizleraltı uygarlığı, güncel çizgiler ve fütüristik detaylarla ele alıyor.
In a season, all we need is comfy and warm clothes during it, it feels kind of weird to write about Spring - Summer collections but I know I won't be able to wait until first signs of spring, considering the butterflies in my stomach. The Awakening of Atlantis is collection about Atlantis with contemporary lines and futuristic touchs by a young Ukranian designer Jean Gritsfeld.

Naif göründüğü kadar eğlenceli bir koleksiyon da aslında, beni en çok dalga desenleri ve mavinin en baskın olduğu parçalar çarpsa da koleksiyonun devamında dijital baskılı sweatshirt'ler, ahtapot / balıklardan ilhamını alan desenler, metal aksesuarlar da yerini alıyor.
Even though my favourite (posted) part of the collection appears to be fragile, rest of the collection is truly fun with digital printed sweatshirts, octopus / fish scale prints and metal accesories.

Koleksiyonun en fütüristik ve gözlerimi alamadığım detayı, ayakkabılar!
The most futuristic and can't-take-my-eyes-off detail of the collection, shoes!

16 Aralık 2013 Pazartesi

All Tomorrow's Parties

Kutlamalar yakında başlıyor, peki yarının partilerine ne giymeli?
Celebrations are going to start soon, but what should we wear to all tomorrow's parties?
İlham Velvet Underground & Nico'dan / Inspiration came from Velvet Underground & Nico.

COS kazak / sweater, BSL etek / skirt, MM6 çanta / tote (self-gift ^^).

12 Aralık 2013 Perşembe

Grandma x Selfestate

shopi go - The Loft keşfinin ardından alternatif alışveriş adresleri maceram sona ermedi, bu defa daha çok indie (bağımsız) & genç tasarımcıların giyim, aksesuar ve mücevher markalarını bulabileceğiniz Selfestate'e uğradım. Selfestate'in bir diğer güzel yanı ise, sık sık çeşitli sanatçılarlarla işbirliği yapması. Bugünlerde de Grandma sergisi ve Grandma baskılı eşarplar (üstte) sergilenmeye devam ediyor. (İşbirliği yaptıkları diğer isimler: The Fuck is Back ve Emrah Özhan.)
After I discovered shopi go - The Loft, my shopping adventure didn't come to an end - as you can guess. This time I went to Selfestate where you can find many indie clothing, accesory or jewelry brands and brands of young designers as well. Selfestate is also known for its collaborations, now Grandma exhibition is going on and you can buy limited edition scarves with Grandma's prints. (Former collaborations done with The Fuck is Back and Emrah Özhan.)

Grandma - ArtyGran ise (resim macerasına 80 yaşında başlamış) 83'lük anneanne, Muazzez Türker.
Ben en çok Pamuk Kız'ı sevdim ama çalışmalarının bir kısmı aşağıdaki videoda:
Grandma - ArtyGran is 83 year-old Muazzez Türker, who started painting at the age of 80.
I liked this 'Pamuk Kız' most but you can see few more works in the video:

Adres / Address: Küçük Hendek Caddesi No.7 Galata & selfestate.com

8 Aralık 2013 Pazar

Sunday Joy

Uzun zamandır aradığım ama hayalimdeki gibisi bulamadığım parçalardan biri de bomber ceketti; geçtiğimiz günlerde Gusto'da bu modele denk geldim, deseni hiç aklımda olmayan bir tarzda olsa da zihnimdeki kabinlerde birkaç kombine uydurabileceğim farkettim ve aldım. Aradığım bir diğer parça ise Jil Sander'la literatüre lunch bag olarak geçen portföylerdi, Mudo'da karşıma çıktı.
There was a few items that I'm searching for, one of them was a bomber jacket. Yesterday I found mine at Gusto store; even though I wasn't planning to get one with scarf print, liked and bought it. Another item I was searching for was a Jil Sander type of lunch bag, later found it at Mudo.

Geriye sadece kombini tamamlamak kaldı :) Uzun zamandır etek & elbise tercih ediyorum ama bu jean aklıma geldiğinde, aslında bir değişikliğe ne kadar ihtiyaç duyduğu farkettim. (Giymediğimiz bazı parçaları insiyatifimizi kullanarak gardrobumuzda tutmak doğru bir karar olabiliyormuş!)
Need couple pieces more, to make it a whole outfit :) Nowadays I mostly wear dresses & skirts but as I remembered these jeans -worn there for the last time- I felt that I absolutely need a change. (Sometimes keeping a clothing that we didn't wear recently, isn't that bad!)

Gusto bomber ceket / bomber jacket, H&M jeans, Mudo lunch bag, Deichmann bot / boots.

7 Aralık 2013 Cumartesi

In Love with December - #instamonth

Eğer mucize diye bir şey varsa, kesinlikle Aralık ayı olmalı. Sonbahar aylarında kontrolümden çıkan hayatımın direksiyonuna ben geçiyorum yine ve 'her şey güzel olacak' hissi her yanımı kaplıyor. / Sadece günbatımını değil, gündoğumlarını da seyrediyorum artık. Geçen haftadan güzel bir an. / Nazım Hikmet Richard Dikbaş'ın Özel Dersler'inden moda üstüne bir alıntı: "Moda zaten hayatın içinde vardır, modacı onu alır, onu konuşturur." (2011 Istanbul Bienali'nden)
If I had to name one miracle in my life, it would be (every) December. After losing my life's control in autumn season, I gain my power back and then the 'everything is going to be alright' feeling warms me up inside. / Besides sunsets, now I watch sunrises too. A beautiful moment from last week. / A quote on fashion from Nazım Hikmet Richard Dikbaş' Private Lessons: "Fashion already exists as an inherent part of life, what the fashion designer can do is to take that and make it speak."

4 Aralık 2013 Çarşamba

shopi go - THE LOFT

shopigo.com açıldığı günden beri keyifle takip ettiğim online alışveriş sitelerinden biri. Son zamanlarda aracılığıyla birçok yeni markayı ve tasarımcıyı da takip etmeye başladım. Aralık ayının da gelişiyle beraber hediye alışverişine başlayanlar için, dikkate değer bir adres. İstanbul'da olanlar alışverişlerini The Loft'a uğrayarak ürünleri deneyip görerek alma fırsatına da sahipler.
shopigo.com is a Turkish online shopping website and I really enjoy checking out since it has been established. Through my online tours on the site, I'm able to find out new designers or brands. December is a month full of surprises and presents, so I hope you enjoy this tour at their showroom a.k.a. The Loft for having a new address to get presents for yourself or your beloved ones.

The Loft, insanın hayalini kurduğu türden bir giyinme odası gibi.
The Loft is like the closet room, you always dreamed of.
Aksesuarlar / Jewelry: Sabrina Dehoff (shop online)

Raflar arasında da herkese uygun bir oyuncak (!) var. Yüksek topuklar, şapkalar, moda & sanat kitapları, Lomo kameralar ve özel üretim oyun setleri arasından seçim sizin.
Between the racks there is an appropriate toy (!) for everyone. Choose want you want: High heels, fancy hats, books on fashion & art, Lomo cameras or limited edition game sets.

Bu krokodil baskılı ayakkabıların tasarımcısı, Joshua Sanders da shopigo.com aracılığıyla takip etmeye başladığım isimlerden. Erkek ürünleri / ayakkabıları arasında çok fazla vakit geçirememiş olsam da gardrobunuza ekleyene dek aklınıza takılacak farklı modeller olduğunu söyleyebilirim.
Designer of these black croco slippers, Joshua Sanders is also one of the designers that I discovered through shopigo.com. Even though I didn't spend so much time at men's section, I can say that you'll find at least few pieces that won't stop bothering you until you get them!
Ayakkabı / Shoes: Joshua Sanders (shop online)

Son olarak gözüme çarpan (kaçınılmaz olarak) ve çok beğendiğim teknoloji / dekorasyon ürünlerinden biri de bu iPhone - iPod uyumlu hoparlör. shopigo.com'u 'concept store' kılan öncelikli olarak stili, ürün seçimleri ancak 'lifestyle' kategorisine de hitap etmesi büyük rol oynuyor.
Last but not least, you can also find some technological devices & decoration pieces there, one of the ones that I noticed (naturally) and loved is this loud - speaker. shopigo.com is a concept store and I believe that these kind of details make it whole, besides their style and product / brand choice.
Hoparlör / Megaphone: EN & IS (shop online)

Adres / Address: Mim Kemal Öke Caddesi, No. 6/6, Nişantaşı - Istanbul