31 Ekim 2013 Perşembe

Who Would You Wanna Be?

"And life is fucking unfair, and there is no god, and there is no heaven, and there is fucking nothing. / Purity is an illusion. The idea of purity has been used as an excuse for calamities like honor killings, bride burnings, child molestation. Purification is genocide. / I'd rather have confrontation (over comfort). I'll be comfortable when I'm dead. / Nothing matters. We're all dust."

29 Ekim 2013 Salı

Vitray Deseni / Stained Glass Print

Bu aralar yine kendi içime döndüm, blogta sessizlik var; çünkü zaman çok hızlı geçiyor - Turgut Uyar'ın dizelerindeki gibi 'eylül toparlandı gitti işte / ekim filan da gider bu gidişle', ki Kasım'a geldik. (Mayıs'tan sonrasını komple kaçırmış da olabilirim tabi.) Beni yeni bir kombin paylaşmaya iteleyen güç, geçtiğimiz günlerde alışverişteyken karşıma çıkan bu vitray desenli etek oldu.
I retired into myself once again, this blog page became more quiet because time flies and I think I missed all the way since May. This stained glass printed skirt made me share a few photos & a post.

Mango kazak / sweater, BSL etek / skirt (Atlas Pasajı'ndan / From a local bazaar).

20 Ekim 2013 Pazar

MBFWI'13 - Playlist

En iyi işbirliklerinin, moda ve müziğin yolları kesiştiğinde ortaya çıktığına şahit olduğumuz günlerdeyiz. Hal böyle olunca, sonuna geldiğimiz Mercedes Benz Fashion Week'i bir de bu yaklaşımla ele almaya karar verdim. Shazam'ın da bir parça yardımıyla, müzikleri de en az sunulan koleksiyonlar kadar çarpıcı olan üç defileyi seçtim: Ece Gözen, Serdar Uzuntaş ve Janucha.
Nowadays, we're witnessing that best collaborations happen when the paths of fashion and music come across. As I remembered this fact, I decided to post best of runway show songs of Mercedes Benz Fashion Week. With a bit help of Shazam, picked out my favourite three: Ece Gözen, Serdar Uzuntaş and Janucha; whose collections were also awesome.

14 Ekim 2013 Pazartesi

Mola Zamanı! / Take a Break!

Ekim'in İstanbul'da dolu dolu geçirilen aylardan biri olduğunu yazmıştım, müthiş bir tempo içerisinde Filmekimi'ni ardından MBFWIstanbul'un da sonuna geldik. Ee peki, şimdi sırada ne var?
As you may remember, I mentioned that October is a month to enjoy Istanbul fully there. In a great hurry Filmekimi ended and last Friday MBFWIstanbul too. Soo, what's next now?

Mola zamanı! Hiç durmuyoruz, kendimize bir şeyler hissetmek için bile zaman tanımıyoruz ve bunu kahramanlık zannediyoruz. Hem zihinsel hem de bedensel yorgunluğumuzu reddederek kendimizi bitiriyoruz, ‘dinlenmek’ için yaptığımız eylemlerin çoğu yorgunluğumuzu gidermeye değil de yorgunluğumuzdan kaçmamıza hizmet ediyor. Bu kombin ve kareler, Kuruçeşme Arena'ya veda ettiğimiz son günden. Sevdiğiniz işle uğraşıyorsanız geriye kalan yorgunluğa değer.
It's time to take a break! We never stop, never give ourselves a chance to feel something and find this concept totally heroic. Denial of our physical & mental exhaution just makes us more miserable, all those activities that we do to 'relax' helps us to avoid from our exhaution - instead of curing it. This outfit and these photos are from our last day at Kuruçeşme Arena.

Miss Selfridge elbise / dress, Oasap çanta / bag.

Wat Pho → What For?

MBFWI'un ilk sunumunu Beste Gürel, ilhamını Tayland ve ünlü tapınağı What Pho'dan aldığı koleksiyonla yapmıştı. Koleksiyonda yer alan canlı renkleri (başta mavi & turuncu kontrastı olmak üzere) ve enerjik desenleri çok sevdim ama nereye ne için yetişmeye çalıştığımızı bilmeden içinde yer aldığımız koşturmacayı sorgulayan, tasarımların çıkış hikayesi hepsinden çok daha anlamlıydı. 
MBFWI's first Studio presentation was Beste Gürel's SS14 collection inspired by Thailand and the famous temple there, What Pho. Vibrant colours (and colour combos like blue & orange) and dinamic floral prints were really nice; but its story which questions the rush we're in - why were trying to catch up something all the time or what were looking for, was incredibly meaningful.

12 Ekim 2013 Cumartesi

Pixelated Citrus Prints for SS14 Men

Niyazi Erdoğan'ın SS14 defilesi, MBFWI'ın en iyi (her şeyiyle beni erkek giyimine imrediren) erkek koleksiyonuydu. Koleksiyonun öne çıkan detayı, 'pixelated' turunç desenleri. Takım elbiselerle başlayıp casual ve spor giyime doğru ilerleyen süreçte gömleklerde, sweatshirt ve tshirt'lerde, espadril ve çanta gibi detaylarda bu deseni gördük. Tasarımların hikayesine gelirsek, Niyazi Erdoğan kış aylarındaki durağanlığımızın aksine yaz aylarındaki hareketimizi kolaylaştıracak - ona destek olacak kıyafetler hazırlamak istemiş. Favori parçalarım ise, şüphesiz ki sırt çantaları!
Niyazi Erdoğan SS14 runway show was the best menswear collection of MBFWI, with every single detail that made me jealous of men. The special detail of the collection was pixelated citrus prints which we saw on shirts, sweats, tees and accessories like bags and espandrilles. And the main point of his designs was the will of Niyazi Erdoğan to support our tempo at summertime - in contrast to our stagnation in winter. My favourite item of the show is definitely those backpacks!

11 Ekim 2013 Cuma

Lace Overdose w/ Tuvanam

Üçüncü günün son defilesi olarak seyrettiğim Tuvanam'la başlamak istedim: Fazlasıyla romantik bir koleksiyonla karşılaştık; beyaz, ekru ve yer yer altın rengi saten ve danteller ağırlıktaydı. Son dönemlerde iç giyimin de günlük giyimin bir parçası haline geldiğini göz önünde bulundurursak bazı kombinlerin olabilecek en zarif biçimde bu akımı takip ettiğini fark etmek mümkün.
I wanted to start my fashion talk with Tuvanam runway show from the third day: The collection was incredibly romantic; with white and shell - toned satin & lace pieces and a touch of gold. If you consider lingerie already became a part of casual / simple chic style, it was possible to see that some of the outfits following this trend in the most exquisite way.

10 Ekim 2013 Perşembe

Me & My Alter Ego

Mercedes Benz Fashion Week (biraz klişe olacak ama) gerçekten de tüm hızıyla devam ediyor. Zaman zaman söylediğim gibi, yine okul hayatıyla etkinlikleri dengede tutmaya çalışıyorum. Üçüncü günün kombinini de makyaj da dahil olmak üzere sanırım 10 dakika da yaptım :)
We're about to end Mercedes Benz Fashion Week. As I mention time to time, I try to maintain balance between my (so called) two lives - school and fashion events. And made the outfit of the third day, inclunding my make - up, just in 10 minutes :)

Hayatın hep en koşturmacalı dönemlerinde aslında 'kriz anları'na ne kadar dayanıklı biri olduğumu hatırlıyorum. Bu yazının başlığıyla kendime ve içimdeki süper kahramana selam ederim!
During my hardest day & crisis moments, I remember how tough and impertubable I am. So, the title of the post is a reference to me and the super hero that showed up again!

Arka fonu çok sevdiğim için bu defa hiç huyum olmadığı üzere çok fotoğraf var. Umarım hemen hepsini önceden tanıdığınız parçalardan oluşan bu kombini sevmişsinizdir. Defileleri takip için:
The background with all designer names was really cool, I didn't want to present my outfit with collages this time. You can catch up all about MBFWI from these accounts of me:
FACEBOOK - TWITTER - INSTAGRAM

Chicnova şapka / cap, Asos ceket / jacket, T-Box tee, H&M etek & clutch / skirt & clutch.

7 Ekim 2013 Pazartesi

Me as a Mod Girl

Mod, 60'lı yılların ortalarında ortaya çıkan bir akım. Modada kendini ultra-mini ve geometrik desenlerle kendine yer bulmuş, ikonik model Twiggy de o dönemi en iyi yansıtan isimlerden. Bir süre önce uzun arayışlarım sonucunda H&M'den edindiğim bu elbiseyi giyme zamanım gelmişti!
Mod is a subculture during mid-60s. In fashion, that period is remembered with ultra-mini skirts and geometrical prints. Model Twiggy was an icon of that period. I was in search for this dress at H&M stores a while ago, fortunately found it and finally wore it today!

Çoğunuzun takip ettiği üzere yeniden moda maratonuna başladık, daha şimdiden beğendiğim ve paylaşmayı planladığım çok sayıda defile var. Bu sene MBFWI Kuruçeşme Arena'da gerçekleşiyor, manzarasından hiç şikayetçi olmasam da Antrepo'daki samimi havayı & ambiansı özledim.
As you might know Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul started today, but at Kuruçeşme Arena instead of Antrepo). There are many runway shows that I liked already, I'll be sharing them soon. 

Elbise & Clutch / Dress & Clutch: H&M
Ayakkabı / Boots: Deichmann

3 Ekim 2013 Perşembe

Karl's Art School - Chanel SS14

Sıra İstanbul'a gelene dek, diğer moda haftalarıyla yatıp kalkmaya devam ediyoruz. Üstüne yazılar yazabileceğim çok sayıda beğendiğim koleksiyon olsa da, beni en çok etkileyen (ben de çok yakın zaman içinde kendimi bir sanat okulunda bulmayı umut ederken) Chanel oldu. 
Till it will be Istanbul's turn, all we talk is other fashion weeks. I have many favourites these time but the most special one for me (as a person who hopes to be find herself at an art school in the near future) of all was Chanel - inspired by art school concept.

Stencil baskılarla kaplanmış sırt çantaları, gökkuşağı renklerinin deneme kağıtları görünümündeki kumaşlar ve her zamankinden çok daha dinamik çizgideki koleksiyon; ilhamını sokaktan & sokak kültüründen alan bir markanın zamana meydan okuyacağının en iyi kanıtı.
It was the best proof of a brand that is updated by current living style which seen on streets & inspired by street culture won't age at all; with all those stencil-covered backpacks, rainbow coloured brush testing prints and the whole collection with more dinamic style than ever.

ps. Fırça izleri Chanel defilesinden önce, Celine'nin SS14 koleksiyonunda da karşımıza çıkmıştı. Eğer yeni trendimiz buysa, gerekli ilhamı bu ve şu kombinlerimden alabilirsiniz ;)
ps. We also came across to the brushstrokes at Celine SS14, before the Chanel show. If this is the newest trend, you can inspired by this and that outfits already ;)

1 Ekim 2013 Salı

Ekim İstanbul'da Güzel.. / October in Istanbul

İstanbul'da sadece bir ay geçirecek olsam, sanırım Ekim'i seçerdim. Filmekimi ve MBFWI artık senenin bu zamanları için birer klasik ama bu sene 'to do list' 13. İstanbul Bienali'yle taçlandı.
If I would be going to spend only one month in Istanbul, I would go for October. Filmekimi and MBFWI are classics of the season and this year the 13th Istanbul Biennial is also on the 'to do list'.
Öyleyse, yoğun ama keyifli bir ay olsun :) / So, I wish you all a busy but enjoyable month :)

H&M Men kazak / sweater, C&A etek / skirt, H&M çanta / purse, Bershka sneakers.