31 Ağustos 2013 Cumartesi

Sokak Ruhu / Street Spirit

Tüm şehirler hiç susmadan hikayelerini anlatır, farklı farklı yollar kullanarak; tarihi eserleri, müzeleri, insanları veya sokakları aracılığıyla. Seyahat ederken keşfetmek istediğim bir şehrin mutlaka modern sanat müzesini ve yolumu kaybedene dek sokaklarını gezerim. Çünkü bu iki unsuru bir mekanın şu anını, günlük hayatını anlatan ve hatta geleceğine dair ipuçları veren birer araç gibi görüyorum. Özellikle sokaklara yoğunlaşacak olursak, tanıyanlar bilir, sokak sanatına çok ilgi duyarım; bir posta kutusu, bir elektrik direği veya terkedilmiş bir duvar üstünde bir yazı - minik de olsa bir çizim - bir graffiti görmek için gözümü dört açarım. 
All cities tell their stories non-stop, in many different ways; through their historical places, museums, people or streets. During my travels, I always visit the modern art museum of the city that I'm discovering and always spend a lot of time on the streets until I get lost because for me these are the best mediums to learn about a city's current moment, daily life and even it's future. If I should focus on the streets especially, I'm really into street art and I always watch out for a few words - a drawing, even it's tiny - a graffiti on a mail box, power pole or abandoned wall.

"Street culture leads, fashion follows." (Sokak kültürü öncülük, moda takip eder.) - Nadja Bender
"Street culture is an outlet for expression. You have television, film, photography, fashion.. then you have the street. It's the most powerful form of expression because it's not manipulated by critics or the goverment." (Sokak kültürü bir ifade biçimidir. Televizyon, sinema, fotoğrafçılık ve modanın ardından sokağa geçersin. Eleştiriler veya hükümet tarafından kontrol edilmediği / etki altına alınmadığı için ifade biçimlerinin en güçlüsüdür.) - Alana Bunte

Editorials: i - D Magazine #326 "Street Spirit" & "Express Yourself"

30 Ağustos 2013 Cuma

Lost (for a while) & Found (for good)

Instagram hesabımın küçük çapta bir seyahatname işlevi gördüğü şu son aylar hayatımın en tatlı dönemlerinden biri olabilir.. Bir yol biterken yenisine dair planlar yapmak ve bir valizi boşaltırken diğerini doldurmakla geçen dönemde başlayan sessizliğim an itibariyle son buluyor. Küçük çaplı Belçika turum Antwerp'te başladı, eski özelliğini yitirdiğini duyduğum için Brugge'e tercih ettiğim Ghent'le devam etti ve Brüksel'de finali yaptım :) Bu sadece başlangıç, anlatılacak daha çok şey var!
Last few months in which my Instagram account was like my travel diary could be one of the sweetest part of my lifetime.. Beginning from the period - loop of planning & travelling + packing & unpacking - I didn't written down much but I'm back for good (at least for a long time, we can say). My little Belgium tour began in Antwerp, then we went to Ghent, instead of Brugge cliche and the final touch was Brussels :) More will be posted soon, this post is just a Hi!

13 Ağustos 2013 Salı

Son Bölüm / The Last Chapter

Benim için bir seyahat ancak ben hakkında yazmak istediğim tüm yazılar yayınlandıktan sonra tamamen bitiyor. Bu yazı da Paris maceramın sonu. Sadece birkaç ekleme: Modern sanat müzesi Centre Pompidou'daki Roy Lichtenstein sergisini de gezme fırsatım oldu. Sergi ve eserlerin yanısıra, müzenin mimarisi ve tasarımına da bayıldığımı söylemem şart.
For me, a journey ends when I write down everything I want to tell about there. So, this is the end of my little Paris trip. Here are the last couple things: I also found some time to stop by Roy Lichtenstein exhibition at Centre Pompidou - modern art center of the city. It's predictable that I'm amazed by his works and the exhibition but the architecture of the museum was entertaining too.

Bir de minicik bir alışveriş notu; seyahat öncesinde almayı planladığım tek şey, bir çift Supra Owen'dı - belki iki çift :) - ancak aradığımı bulamayınca bir çift Supra Falcon Badge ile döndüm. Eğer sizin de benim gibi sneakers zaafınız varsa ve güzel bir çift arıyorsanız Supra'da ya da aynı cadde, Rue de Temple, üzerindeki mağazalarda kendinize uygun bir çift bulabilirsiniz ^-^
And a tiny shopping note; the only item I planned to buy there was a pair of Supra Owen - or two :) - but I came back with a pair of Supra Falcon Badge. If you're also into sneakers, take a look into Supra store or other stores on the same street, Rue de Temple. Good luck ^-^
ps. Passage Jouffroy - minyatür bebek evi eşyaları satan dükkanları ve kitapçılarıyla - ve Passage des Panoramas - bir mola verebileceğiniz kafe & restoranlarıyla - çok güzeldi.
ps. Passage Jouffroy - with stores, selling miniature doll house items and bookshops - and Passage des Panoramas - with cafes & restaurants, where you can relax for a bit - also worth a try.

11 Ağustos 2013 Pazar

A Sunday & Sunset in Paris.

Catacomb'larda başlayıp Louvre çevresinde günü batırarak geçirdiğimiz pazarın kombini. Atlet Dorothy Perkins'ten, ceketi Taksim'deki pasajların birinden, şort Warehouse, sandaletler de Asos.
An outfit for a Sunday which started at Catacombs and ended around Louvre with the sunset. Boyfriend jacket, Dorothy Perkins top , Warehouse shorts and Asos sandals.

Porte de Saint Ouen bölgesindeki antika pazarlarını gezdik, antikaya özel bir ilgim olmasa da manzara eğlenceli ve özellikle en çok vakit geçirdiğimiz Marche aux Puces bölgesindeki graffitiler muhteşem! Şehrin yerlisi olsaydım haftasonları bu pazarlara uğrayabilirdim..
We also went to antique markets in Porte de Saint Ouen, most of our time spend in Marche aux Puces. I'm not a fan of antique stuff, still the view was fun and graffitis were amazing around there!

Ve söz konusu günbatımı olduğunda ben susuyorum, fotoğraflar konuşuyor :)
And when it comes to sunset I shut up, photos speak for theirselves :)

10 Ağustos 2013 Cumartesi

"This, Madame, is Versailles."

Şehrin beni en çok etkileyen yerlerden biri, kuşkusuz Versay Sarayı oldu. Sarayın içi ve detaylardaki ihtişam bir yana, sırf uçsuz bucaksız bahçelerine bile tüm bir gün ayrılabilir.
One of the places which appealed me most in Paris was Palace of Versailles. Besides the tour inside of the palace(s) and all that glory in their details, you can spend a full day only touring the garden.

İlk kare kralın yatak odasından, bazı odalar masraf yapıldığı belli olması adına aşırı boğucu olsa da çoğu odanın dekorasyonu ilgi çekici. İkinci kare asillerin heykellerinin bulunduğu koridordan, heykellerdeki kıyafet detaylarını hep sevmişimdir. Üçüncü kare ise bir tavan detayına ait, duvarlardaki tablolar yetmezmiş gibi tavanlarda da insanı büyüleyecek sayısız sanat eseri var.
First one is from king's bedroom, even though some of the rooms have an overwhelming decoration, in order to prove that lots of money spent for it, most of them are pretty interesting. Second one is from the corridor full of high-borns' sculptures, I've always been into cloth details in sculptures. Third one is a detail from the ceiling. Like all those paintings on the walls weren't enough, they have more of them on the ceiling.

Bu kareler ise kralların eşlerinin / metreslerinin yaşadığı Grand Trianon'dan detaylar; tabi ki renkler daha pastel ve daha az göz yoran tonlar, desenler ise floral. Çok daha fazla sevdiğimi söylemeliyim :)
And these shots from the Grand Trianon, where the wives & mistresses of the kings lived; the colour scale is more pastel & softer here and the prints are more floral. In brief, loved it :)

Son olarak kendimizi bahçelerde buluyoruz.. Bence mutlaka rotaya dahil edilmesi gereken yerlerden biri. Bu uzun gün sizi yorsa da Grand Canal kıyısı dinlenmek için birebir ^.^
Finally we found ourselves in the garden.. I think you should definitely add Versailles to your plan. Although it might be tiring, the park near the Grand Canal is a great place to relax ^.^

ps. Postun başlığı, Marie Antoinette filminden. Bu kadar ihtişam gerçekten akla zarar. Kombine gelirsek, Tshirt buradan tanıdık - ardından gardrobumda kaybetmiştim, ancak bulunca heyecanla valize attım -. Etek Jane Norman, sırt çantası H&M Men.
ps. The title of the post is from the film, Marie Antoinette. This much of flamboyance is really ridicilous. And the outfit info: Tshirt is the one which appeared here before - then I lost it in my wardrobe and when I found, I put it in my suitcase -. Jane Norman skirt, H&M Men backpack.

First Paris Post

Mango elbise / dress, H&M bileklik / bracelet, New Look babet / ballerinas.

Paris'te dolu dolu geçirdiğim 5 günün ardından sıra gezdiğim & gördüğüm yerleri paylaşmada :) Çok klişe olduğunu biliyorum ama açılışı boyutlarına bir türlü inanamadığım Eyfel'le yapıyorum..
After 5 fully-spent days in Paris, it's time to share where I've been & what I've seen :) I know that this is kinda cliché but let's start with unbelievably enormous Tour Eiffel..

1 Ağustos 2013 Perşembe

Where's Next? - Paris.

Dürüst olmak gerekirse kızların klişe Paris hayaline sahip olmadım, hatta yakın zamanda gidip göreceğimi tahmin etmediğim bir şehirdi. Gelecek hafta blogta neler yaptığımı, nereleri gezdiğimi yazıyor olacağım elbet ama özet geçecek olursak Paris dendiğinde aklıma gelenler:
To be honest, I wasn't a girl who dreams about Paris and if this trip wouldn't come up spontaneously, I wasn't expecting to visit Paris in the near future. Next week I'll be posting about what I've done / seen there, but for now, these are first things which come to my mind about Paris:
- 2 Days in Paris: Hiçbir şehrin 'Aşıklar Şehri' olabileceğine inanmıyorum doğrusu, tam da bunun üstüne Paris'te ayrılan bir çiftin hikayesi anlatılıyor bu filmde. 
- 2 Days in Paris: One of the films that I like very much, I don't believe that any city can be the 'City of Lovers' and this is about a couple, breaking up in Paris.
- Paris vs. New York: Vahram Muratyan'ın Paris'le New York'u karşılaştırdığı basit ama eğlenceli illüstrasyonlar serisi, Paris hakkında bir fikrim varsa eğer, bu kitaba borçluyum :)
- Paris vs. New York: Vahram Muratyan's simple but enjoyable illustrations, comparing Paris to New York, if I have any idea about Paris, thanks to this book :)
- Orientation: Yol / yön bulma konusunda ben bile şüpheye düşüyorum.
- Orientation: Complex route of the city & metro frightens me.
- Sanat / Mimari: İşin moda boyutundan da öte, seyahatin beni en çok heyecanlandıran kısmı bu olabilir. Bir de tüm o binaların silüetiyle birleşecek günbatımını sabırsızlıkla bekliyorum.
- Art / Architecture: This is the part, which I'm most excited about - more than fashion thing. Plus, I can't wait to see the sunset behind the silhouettes of all those buildings.