20 Temmuz 2013 Cumartesi

Better Than Never

Geç de olsa yeniden yazmaya başlamış olmak, hiç yazmamaktan iyidir. Farklı bir koşturmaca ve yoğunluk içinde geçen günlerim yakında sona erecek, ben de kendimi bir kaçamakla ödüllendireceğim - ki siz de maceralarımı okuyacaksınız :) Maksimum sadelikte giyinirken ve indirimli ürünlerin cazibesine kapılmamışken, yazabileceğim tek yeni gelişme son Chicnova alışverişim sanırım. Zımbalar, çiviler ve asi aksesuarlara karşı trend oldukları dönem öncesinde de ilgim vardı, hala da ilgimi kaybetmedim. Bu alışveriş de kanıtı!
Posting new stuff late is better than never posting again, I guess. My days, passing by in a different kind of rush, are coming to an end, I'll treat myself with a little escape from the city soon - you'll be reading my adventures for sure :) And while my outfits are totally simple and I'm not shopping much, all I can show you is my latest Chicnova purchase. I've always loved spiked and studded stuff (even before they were 'in') and still loving them (even they are 'out' now). Here is the proof!


12 Temmuz 2013 Cuma

My Fashion Archive #3

Her ne kadar uzun aralıklarla güncelleme yapabilsem de; bu ve şu postla başlayan, kostüm tarihi - moda tasarım üzerine olan kaynaklarımı tanıttığım bu seriyi devam ettirmekten büyük keyif alıyorum. Öyleyse kaldığımız yerden devam :)
Even though I can update it not so often; I enjoy keep writing 'My Fashion Archive' series, which started with this and that posts. So, here we go again :)
 
Tekstil ve giyim tarihi üzerine kapsamlı Türkçe kaynaklar bulmak zor, bu kitaba denk geldiğim için şanslıyım! Antik çağlardan başlayıp günümüze uzanan süreci ele alıyor ancak tekstili de kapsadığı için kumaşlar, dokular ve renkler üstüne etkileyici bilgiler de edindim. Görselleri de sunulan bilgiyi destekleyecek kalitede.
It's hard to find extensive sources on textile and costume history in Turkish, most of them just offers an overview. I consider myself lucky for being able to find this one! The timeline that book presents,  starts from ancient times till today. The information given on textiles, textures and fabric colours were pretty impressive. Supported with qualified visuals.
 
Hiç hazır olmadığım derecede teknik bir kitap, ancak tekstil ve dokuma endüstrisi alanından birine hitap edecek türden. Sadece temel bilgiye sahip kişiler için açıklamalar var ancak yeterli olduğunu düşünmüyorum, görsel bakımdan zayıf.
Too technical for me, and I guess for anyone who isn't a part of textile industry. Yes, there is explanations for the ones with basic knowledge, still it's not enough to make the content clear and the visuals are in poor quality.
 
Bu kitap da 20. yüzyıldaki moda reklamları üstüne, kütüphanemin 'coffee table book' kontenjanından. Tamamen görsel ve açıp bakması bile güzel, uygun bir fiyata edindiğimi hatırlıyorum; yine olsa yine alırım ;)
This one is on fashion advertisement during the 20th century. Definitely a 'coffee table book'. It's totally fun to check it out when you get bored or just want to pass some time. Its price was very reasonable, I'm totally proud of my decision - getting it ;)
 
Basics - Fashion Design serisinden diğer iki kitap bu yazıdan size tanıdık olmalı :) Serinin tümünü bir anda edinmek yerine, ihtiyaç duyduğum konu üzerine teker teker alarak seriyi tamamlayacağım sanırım. Koleksiyon tasarımı yaparken bir sürü bağımsız çizimi bir bütünün parçasına dönüştürme sürecimde az da olsa faydası dokundu bence.
You may remember other two books from Basics - Fashion Design series :) I'll complete this set within some time because I get them one by one, choosing the most current topic that I need to be informed about. And I think that this book helped me out slightly during designing my first collection and trying to make all those cloths a part of the whole.
 
Bu yazıdaki favori kitabım, çünkü (önyargılara rağmen) modanın sadece kılık-kıyafetten çok daha fazlası olduğuna inanıyorum. Aynı zamanda toplumsal bir mesele de, dolayısıyla sosyolojik ve psikolojik neden - sonuçlarını da göz ardı etmemeliyiz. Tam bu alandaki eksikleri doldurma alanında atılan az sayıdaki adımdan biri olduğu için seviyorum.
My favourite book in this post because I believe fashion is more than a couple of garments. It's actually a social case, so we shouldn't ignore its sociological and psychological reasons - consequences. This book is a step taken to start filling up this blank space, therefore I love it.
 
1900'lerden günümüze günlük, kokteyl, gece davetine uygun kostüm ve iç çamaşırı, plaj giyimi, ayakkabı & çanta gibi detaylara dair sadece illüstrasyon içerikli bir kitap. Kütüphaneme keyfi bir ekleme olduğunu kabul etmek zorundayım, 60lar ve 70ler dönemindeki illüstrasyonlarıyla aklımı çeldi, tamamiyle masumum aslında -.-
Contains illustrations of garments for daily, coctail and nightwear and details like underwear, beachwear, shoes & bags. This was just an arbitrary addition to my archive but the illustrations from 60s and 70s periods seduced me, I'm innocent -.-
 
Figure Drawing rehberi LaSalle'deki çizim derslerim için edindiğim bir kitap oldu. Kendi modelimi çizmeyi bilsem de zaten bir türlü yetiştiremediğim zamandan kazanmaya hayır demem mümkün değil, dolayısıyla üzerine giysi tasarımı yaptığım modeller bu kitaptan.
I got this Figure Drawing guide for my fashion drawing classes at LaSalle. I may know how to draw my own model but saving up some time was a better offer.
 
Bu kitapla ilk tanışmam en az bir beş sene önceydi, kendi kendime çizim yapmayı öğrenmek istiyordum. Ama bu kitabı almayı daha sonraki bir güne erteledim, yeniden arayışa çıktığım dönemde de bir türlü rastlayamadım. En sonunda LaSalle'deki derslerim için edinmem gerekti ve kavuştuk. Marker'larla çizim / boyama yapanlara daha çok hitap edecek bir kaynak.
Last but not least, a book with a story. The first time I met this book was at least five years ago, while I was interested in to learn how to draw (better) on my own but I decided to get this book a bit later. When I was searching for this book later, couldn't find any. Then got one for the classes at LaSalle. The ones who work with markers can make the best of this source.

Daha fazla kaynak arayanlar buraya -> Fashion Archive #1 - Fashion Archive #2
For more sources click just there -> Fashion Archive #1 - Fashion Archive #2

11 Temmuz 2013 Perşembe

Görevimiz Diesel Reboot!

 Diesel, yakın zamanda yeni bir kampanyaya, daha doğrusu bir projeye başladı. #dieselreboot projesi Diesel’in diğer işleri gibi oldukça yaratıcı ve cesur.

Projenin merkezinde tumblr var. dieselreboot.tumblr.com adresine girdiğinizde Diesel size moda ile ilgili çeşitli görevler veriyor. Bu sayede Diesel bir marka gibi değil özgürce konuşabildiğiniz bir platform gibi davranıyor ve insanların, özellikle Y kuşağının bu platformla kendini daha iyi ifade etmesini sağlıyor.
 
Mesela bu haftaki görev: "What makes an icon?" yani; “Bir ikonu ikon yapan nedir?” Siz soruya kendi tumblr’ınıza yüklediğiniz görsellerle cevap verebiliyor, farklı hashtag’lar kullanarak Twitter, Instagram ya da Vine üzerinden paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

Paylaştığınız içerikler Diesel Reboot tumblr sayfasında yer alıyor. Böylece paylaşımınız milyonlara ulaşırken bakış açınız Diesel’in tumblr sayfasında boy göstermiş oluyor.
 
Proje, lansmanında “Hikayemi kendim yazarım.” “Yaratıcılık benim silahımdır.” gibi bizim Gezi Parkı olayları nedeniyle aslında çok da yabancı olmadığımız kavramları kullanması açısından oldukça ilginç.

Siteye bir göz atın derim. Projenin manifestosu ise burada: jeanslab.tumblr.com

Bir bumads advertorial içeriğidir.

5 Temmuz 2013 Cuma

Assos Işıltısında Kahvaltı

Bir süredir markaların etkinliklerine ve koleksiyon lansmanlarına gitme fırsatı bulamıyordum. Nikol Galata'daki Assos kahvaltısı ve yeni mücevher koleksiyonuyla görkemli bir geri dönüş oldu :)
I wasn't able to attend latest events in the town for a while. Yesterday I made a glorious comeback with Assos' breakfast and new jewelry line launch at Nikol Galata :)

Coctail Special koleksiyonunda tamamen renkli taşlarla çalışılmış ve koleksiyondaki parçaların birer eşi benzeri daha yok. Taşların ham haliyle çalışılan parçalar çok zarif ve günlük kullanıma gayet uygun, diğer yandan ancak özel davet ve gecelerde kullanılabilecek iddiada parçalar da var.
Coctail Special Collection features only jewelries with colourful precious stones and they all are one of a kind. The ones with un-processed stones are can be pulled off easily by a daily-chic style, and sure there is few other pieces which are more assertive - for special nights or occasions.

En beğendiğim iki parçayı da sona sakladım. Koleksiyonu Assos'un Marmara Forum, MetroCity ve Trump Towers şubelerinde görmeniz & incelemeniz mümkün.
These last two pieces are definitely my favourite ones. You can see & get this collection at Assos' Marmara Forum, MetroCity and Trump Towers concept stores.