24 Mart 2013 Pazar

Layering is Bliss.

'Ignorance is bliss.' derler hep; moda diline tercüme edecek olsam durumu, sonuç kesinlikle 'Layering is bliss.' olurdu. Bir yağmur bir güneş derken gerçekten ne giyeceğimi şaşırdım son günlerde, önceden planladığım kombinlerin de asla o günün havasına uymadığını söylemiyorum bile. Hal böyle olunca kat kat giyinmek, duruma göre katları azaltmak, en pratik yöntem sanki :)
I guess you heard 'Ignorance is bliss.' at least once in your life; if I would translate this saying to fashion language, the result would sound like 'Layering is bliss.' Recently I'm nothing but a confused girl because of the weather, besides my already-planned outfits are always unsuitable for the weather. In this case, the best solution is dressing up in layers and reducing them, if needed :)

Sırayla, katlar: Warehouse ceket, Asos kazak, Zara elbise, Topshop etek.
Head to toe, layers: Warehouse jacket, Asos sweater, Zara dress, Topshop skirt.
Ekstralar: Mudo çanta, Koton bileklikler, Topshop ve H&M yüzükler.
Extras: Mudo handbag, Koton bracelets, Topshop and H&M rings.

22 Mart 2013 Cuma

Completed: 5/7

Bugünün kombini: Yağmurdan ıslanmış ve elektriklenmiş saçlar. Elime ilk gelen kazak - Topshop'tan, ona uygun bordo leggings - Zara'dan, yine ve yeniden wedge sneakers - Bershka'dan. Günler koşuşturmaca içinde çok çok hızlı geçerken 7 günün en zorlu 5'i bitti. TGIF!
Today's outfit: Crazy hair beacuse of the rainy weather. First sweater I found in my room - Topshop, leggings in matching colour - Zara and again wedge sneakers - Bershka. While days are passing by in a huge rush, we completed the toughest 5 days of 7. TGIF!

21 Mart 2013 Perşembe

'Being Effortless Chic'

MBFWI üstüne tüm söylemek istediklerimin son bölümü: Nazlı Bozdağ'ın Studio sunumundan neredeyse aşık olduğum bir görünüm, adeta bir ders niteliğinde. Güzel dokular (hafif ışıltılı kaliteli deri ve süet), güzel renk kombinasyonu (yanık turuncu ve koyu kahve) ve modern kesimler. Fazla zorlamadan da 'oldurmak' mümkün. Nazlı Bozdağ işlerini takibe alacağım isimler arasına girdi bile.
Welcome to the last chapter of the things I wanted to write about MBFWI: From the Studio presentation of Nazlı Bozdağ, I fell in love with this look. Nice textures (slightly shiny leather and suede), well-chosen colour combinations (burnt orange and dark brown) and modern cuts. You can consider this post as a mini lecture on 'being effortless chic'. Hope I see more from her works soon.

fotoğraflar / photos: InStyle

Mimar Sinan'a İthafen: The Great Sinan

Mimariyle modanın kesiştiği projeleri hep çok seviyorum.. Bir de söz konusu mimari ilham Mimar Sinan ve detay bakımından zengin işleri olduğunda, bize düşen çıkan sonuca keyifle bakmak oluyor, üstelik İstanbul'un geçmişiyle geleceği arasında köprüler kurmak adına çok güzel bir adım olmuş. Aslı Filinta'nın sunumuna dair tek şikayetim, biraz daha fazlasını görememekten yana.
I've always been into the fashion project, in which also architecture is involved.. And when the muse is a name like Mimar Sinan, all I can do is enjoy the results. Congrats to Aslı Filinta, for her attempt to build up bridges between Istanbul's past and future and for making it real in such a succesful way. I can only complain about not being able to see more.

fotoğraflar / photos: InStyle

20 Mart 2013 Çarşamba

Ece Gözen @ Studio

MBFWI kapsamında Studio'daki sunumun hakkını veren isimlerden biri kesinlikle Ece Gözen'di. Koleksiyonu yakından sadece final defilesinde, yoğun defile ışıkları altında görebilmiş olmam büyük kayıp. Ama İstanbul'un moda haftasını ileriye taşıyabilecek isimlerden biri. Saç & makyaj konusunda diğer defilelerin çok yetersiz kaldığını düşünürsek (devreye minimum yaratıcılık girdiği için), göz makyajından ayakkabılara her şeyi çok beğendim.
During MBFWI, one of my favourite Studio presentation was the one by Ece Gözen. Unluckily, I was only able to see collection under the heavy runway lightning. In general most of hair & make-up of shows were boring or usual, but I liked everything about this show, incl. eye make-up.

'Sportcouture' olarak tanımladığı çizgisine sadık kalmış, ona Vogue x MUUSE yarışmasında birincilik getiren Illusional Harmony'nin sonbahar / kış devamı niteliğinde. Enfes bir renk skalasını da göz önünde bulundurursak favorilerim listesinde bir numara :)
She designs on with her 'sportcouture' style, this collection is more like an updated version (for AW, for sure) of Illusional Harmony, the collection which made her the winner of Vogue x MUUSE competition. And if I also mind the perfect colour scala, she is at the top of my favourites list :)

fotoğraflar / photos: ecegozen.com

19 Mart 2013 Salı

MBFWI '13 - Özet / Summary

Yüksek miktarda enerjiyle başladığım haftayı yorgunlukla bitirdim ama her ne kadar şikayetçi gibi görünsem de benim için çok keyifliydi :) Kombinler konusunda da diyebilirim ki, bolca mesaj verdim.. Sonra küçük kahve kaçamakları yaptım, bir de ara ara başımı kaldırıp Karaköy'ün güzel manzaralarını pas geçmemeye çalıştım. Bir de tabi ki blogger arkadaşlarımla biraz eğlenmeye de baktık; Duygu, Cenk, Zeynep, Merve, Sedef, Zeys ve Serdar'la maraton boyunca beraberdik. Defilelerden beğendiğim detayları da paylaştım; ilki muhteşem inci işlemeli bir couture işi, Begüm Salihoğlu'nun studio sunumundan. Kendini çok geliştirdiğini gördüğüm Nej'in postallarıyla gerçekten aşk yaşadım, Nihan Peker'in zarf biçimli sırt çantası diğer favorilerimden. Son olarak final defilesinde gördüğüm Elif Cığızoğlu ayakkabılar, bir parça Celine ilhamı gözümden kaçmadı.
I ended a week, that I began with full - energy, totally exhausted. Even I may look complaining but it was fun :) And about my outfits, I had a different message every single day on my tee's. Then we had little coffee breaks, plus I also tried to enjoy Karaköy's amazing view. Besides, I should thank to my all blogger friends that we had fun together; Duygu, Cenk, Zeynep, Merve, Sedef, Zeys and Serdar. Also shared little details that I liked a lot from the collections; first of all pearl-detailed couture work of Begüm Salihoğlu. And cool boots by Nej who made a lot of progress, mail shaped backpack by Nihan Peker. Last of all Elif Cığızoğlu's bit of Celine-inspired heels.
instagram.com/edankb

17 Mart 2013 Pazar

Bronz Çağı / Bronze Age

MBFWI'nin üçüncü gününden Özlem Kaya defilesi. Defilenin şov kısmıyla giyilebilirlik çok iyi dengelenmişti. Oversize kapitone mont her sitede yerini aldı bile :) Metalik ve deri parçaları çok çok sevdiğimi düşünürsek keyifle seyrettim, seyrederken de 'ah keşke bu parçaları gardrobumda misafir etsem' dedim. 2013 - 14 kışında lameye veda edip bronza saldıracağız!
Özlem Kaya show from the third day of MBFWI. The entertainment side of the show and wearability of the clothes were well balanced. Oversize quilted coat get its place on every website. If we consider that I love metallic and leather pieces, I really enjoyed the show. At the end of 2013 and in the beginning of 2014 we'll say goodbye to silver and hi to bronze!

15 Mart 2013 Cuma

Kırılma Noktası / Breaking Point

Her defilenin bir kırılma noktası vardır. Aklınızı alan bir defilenin finalidir sizi çarpan, ve zaten başarıyı getiren o kırılma anından sonra tasarımcının izleyiciye ne sunduğudur. Bir kitabın giriş, gelişme ve sonuç bölümü nasıl işliyorsa, aynı şekilde; defilenin girişi sizi heyecanlandırmalı ama tüm heyecanı bu bölümde bitirmemelidir. Gelişme bölümünde o markayı marka yapan, tasarımları da özel kılan şeyi göstermeniz gerekir.
Every runway show has a breaking point. The finale is responsible of blowing your mind, of make you say 'woah, pretty' and actually success is defined by what you done / presented after that breaking point. Like a book's introduction, the beginning should excite you but not that much, you should be able save your enthusiasm for more designs. In the development part, you should see the 'thing' about the brand (which made the 'brand') or the designs (which made them so 'special').

Bu sadece bir öngösterim, daha fazlası WoMEN Dergisi'nde olacak.
This is just a preview, you'll see more in the newest issue of WoMEN Mag.

Glow, Glow, Glow.

İkinci gün çok daha yoğun geçti, tüm günü defile alanında geçirip günü GQ'nun Beymen Blender'daki partisinde sonlandırdık. Günün en beğendiğim tasarımlarınıysa Tuvanam defilesinde seyrettim. Kombine gelecek olursam, epey parlak bir seçim olduğunu söyleyebilirim :) Bir süredir kurtarıcım haline gelen rugan görünümlü eteğimi payetli bir bluz ve rugan babetlerle tamamladım.
On second day I was really busy; after spending my whole time in the show area, we ended our day with GQ Party at Beymen Blender. Best show of the day was Tuvanam, for sure! And if I should say something about my outfit: It's pretty glowy :) I matched my 'kinda lifesaver these days' skirt with a shiny blouse and patent leather ballerinas.

Bluz / Blouse: Mango
Etek & Çanta / Skirt & Bag: H&M
Babet / Ballerinas: Nursace
Bileklikler / Bracelets: Begart & H&M

13 Mart 2013 Çarşamba

DRESS TO DISTRESS

Fashion Week koşturmacası yeniden başladı.. Bu sene Mercedes Benz sponsorluğunda. Ne yazık ki şimdiden, eskiden aldığım zevki alamadığımı söylemeliyim. Tüm o büyük planlar pratikte işlemeyebiliyor. 'Dress to Distress' (rahatsız etmek için giyinmek) özellikle seçtiğim bir motto değildi ama belli ki bazı tasarımcılar ve davetliler özellikle kendilerine bu misyonu yüklemişler.
Here we go with Fashion Week, again.. This year it's sponsored by Mercedes Benz. Unfortunately I can already say that I'm not having fun, the soul has gone. I didn't choose the motto 'Dress to Distress' on purpose but I observed that some designers and guests did.

Kombine gelecek olursak da, olay gayet minimal. Gardrobumda çok az sayıda beyaz kıyafetim olsa da, beyaz giymek için çok açık tenli olsam da gayet baharlık ve sade bir başlangıç yapmak istedim. 
This outfit is very simple, minimal. Even though I don't have many white pieces in wardrobe, even though my skin is too fair to wear white, I couldn't resist the spring trends and the lovely weather.

T-Shirt: Terkos Pasajı / Local Bazaar
Etek / Skirt: Mango
Kolye / Necklace: H&M x2
Sneakers: Bershka
Oje / Nail Polish: Flormar Matte M01

11 Mart 2013 Pazartesi

Büyüleyici Defilelerin Makyajları, Modanın Vazgeçilmezi Maybelline New York'tan!

maybelline-ifw
Bir Mercedes Benz Fashion Week İstanbul etkinliği daha başladı! Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Mercedes Benz Fashion Week İstanbul, 12-16 Mart tarihleri arasında Antrepo 3’te gerçekleşiyor. Bu moda etkinliğinde tasarımcılar tarafından hazırlanan kıyafetler kadar merak edilen bir diğer şey ise, mankenlere yapılan ilham verici makyajlar... İşte tam da burada Maybelline New York devreye giriyor. Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’daki makyaj ana sponsorluğunu bu yıl Maybelline New York üstleniyor.

Bu görkemli moda etkinliğine siz de katılabilir, defileleri izleyebilirsiniz! Çünkü Maybelline New York, Facebook hayran sayfasında Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’a davetiye dağıtıyor. Tek yapmanız gereken, https://www.facebook.com/maybellinenyturkiye?fref=ts adresine gitmek ve aplikasyondaki sorunun cevabını doğru tahmin etmeye çalışmak... Eğer doğru cevaba en çok yaklaşan ilk 25 kişiden biri olmayı başarırsanız, davetiyeniz hazır :).

Dahası da var... Defileleri izlemenin yanı sıra, sahne arkasına giriş hakkı da kazanabilir, ünlü tasarımcı ve mankenlerin hazırlık aşamasını izleyebilir, Buse Terim ile bizzat tanışabilirsiniz. Hatta Maybelline New York tarafından makyajınız yapılarak bu moda etkinliğine özel olarak hazırlanabilirsiniz. Nasıl mı? Doğru tahmini yapan ilk kişi olarak bu moda şölenine VIP backstage hakkı kazanabilirsiniz. Maybelline New York moda severleri epey sevindirecek gibi gözüküyor.

Bir bumads advertorial içeriğidir.

10 Mart 2013 Pazar

Bahar Arifesi / Spring Eve

Bahara az kaldı! Senenin bu döneminde hep çok heyecanlı oluyorum bahar için, taa ki alerjim başlayana kadar.. Havalar bir parça güzelleştiğine göre yine kombinlerde floral zamanıdır :) Havalar deri ve bot giymek için aşırı ısınmadan iki arada bir derede kombinim gelsin o zaman ^-^
There isn't much time left until spring! I always be extremely enthusiastic about spring time, till my allergy shows up again.. Upcoming spring also means floral time in our outfits and now I can refuse wearing coat :) Just before it gets too hot for leather and boots, here is one last combo ^-^

Bu çantanın saks mavisini edinmiştim bir süre önce (bu postta görebilirsiniz) dün dayanamayıp bu rengini de aldım. Hatta hemen değiştirdim çantamı, bir de Rookie Icon'la çanta kardeşi olduk :)
A while ago, I got cobalt blue version of this bag (can be seen here) but I couldn't resist and get this one too. And then I changed my actual bag with this one, became purse-twins with Rookie Icon :)

Gömlek / Shirt: Mango
Pantolon / Pants: H&M
Çanta / Bag: Mudo
Ayakkabı / Boots: Zara
Bileklikler / Bracelets: Desa & H&M
Kolye / Necklace: Twist

9 Mart 2013 Cumartesi

Kvinnodröm (Dreams)

Yatmadan önce, bu gece güzel 'düşler' görmek isteyenlere bir öneri: Ingmar Bergman filmlerinden Kvinnodröm. 50'li yıllarda bir moda fotoğrafçısı ve bir modelin aşk hayatını seyrediyoruz. Bele oturan pek güzel kostümler, yay gibi kaşlar ve inci kolyeler eşliğinde.. 
Before you go to sleep, a suggestion to the ones who want to see beautiful 'dreams' tonight: Kvinnodröm, directed by Ingmar Bergman. We watch love lives of a fashion photographer and a model. Starring New Look themed costumes, curvy eyebrows and pearl necklaces..

7 Mart 2013 Perşembe

SAVE THE DATE

Geri sayım artık başlasın mı? Artık Mercedes Benz Fashion Week Istanbul olarak anacağımız moda haftamıza sadece 5 gün kaldı! Yine her zamanki gibi tüm defileleri takipte olacağım, bu defa güncellemelerimize hem kişisel Twitter ve Instagram hesabım hem de WoMEN Dergisi aracılığıyla ulaşabileceksiniz. 'Ben defileleri takip edemiyorum' diyenlerin ayağına getireceğiz gelişmeleri :)
Now I can pronounce our local fashion week as Mercedes Benz Fashion Week Istanbul. There is only 5 days left, this means countdown! Again, I'll be there to catch up all news and bring them to you, so you can follow me via my personal Twitter and Instagram account or via WoMEN Mag :)

5 Mart 2013 Salı

A YSL Treat

Geçtiğimiz günlerde eve geldiğimde Yöntem PR tarafından gönderilen bu ürünlerle karşılandım ve itiraf ediyorum ki, epey şımartılmış hissettim :) Sanıyorum ki söz konusu yeni bir kozmetik ürünü, yeni bir parfüm veya yeni kıyafetler olduğunda kalp atışlarımız bir parça (!) hızlanabiliyor ;)
A couple days ago I found these YSL beauties waiting for me at home, as I came home from school. And a little confession, I felt spoiled :) A new beauty product, a new parfume or new clothes are able to change the beat of my heart a bit (!) ;)

Bugüne kadar sadece renkli maskaraları ve Touche Eclat'ıyla tanıştığım YSL'den makyaj çantama katılan iki yeni ürün: 'Dessin du Regard' göz kalemi ve 'Volume Effet Faux Cils Shocking' maskara. İki ürünü de denedim ve hem kalıcılık hem de ultra-siyah görünüm bakımından tam not verdim.
Until that day I've only tried coloured mascaras and Touche Eclat of YSL but from now on I'll keep my 'Dessin du Regard' eye pencil and 'Volume Effet Faux Cils Shocking' mascara in my make-up case. Loved them because they're true black and very long-lasting.

Bu iki ürünle yapacağınız simsiyah göz makyajını doğal tonlarda bir dudak ürünüyle tamamlamanın daha doğru olduğunu düşünürsek, hemen 'Golden Gloss' kurtarıcınız oluyor.. İçindeki ışıltılara rağmen dudaklarda çok doğal bir görünüm veriyor, dudak parlatıcılarından hiç hoşlanmasam da bir Nars bir de YSL istisnası yapılabilirmiş demek :) 
A smokey eye make-up should come along with nude lips, so get your 'Golden Gloss'.. Even though it is called 'shimmering', it looks pretty natural on your lips. This means for me, the person who runs away from lip glosses, that I can make exceptions for Nars and YSL :)

3 Mart 2013 Pazar

So Seventies..

Sonunda ağır montların / mantoların yükünden kurtulduğumuz bu cumartesinin kombini, pek renkliydi! Eski görünümlü yeni kazağımın tarzı bana fazlasıyla 70'leri anımsattı, ben de hazır güneşi bulmuşken rengarenk olmaktan kaçınmadım :) Kazak Topshop'tan ve jean Mango'dan.
My outfit on a warm Saturday was pretty colourful! My vintage looking (but new) sweater's style actually reminded me 70's a lot and while the sun was shining, I decided to not to kill the mood and combined it with jeans in matching colour :) Topshop sweater, Mango jeans (very old).

1 Mart 2013 Cuma

Back to the Spring Rituals - #instamonth

Şubat ayında olup bitenler kısaca şöyle; soğuk havalardan sıkıldım, zihinsel olarak ilkbahara geçtim, ojelerim / wishlist'im / yeme alışkanlıklarım ilkbahar - yaz normallerine dönüş yapıyor. Bir de ilkbahar - yaz sezonunun tam öncesi dergiler dopdolu oluyor, sayısız editorial'a hayran kaldım. Şubat ayında, ufak bir kaçamağın ardından yeniden okula döndüm; sıkıldım, dünyayı gezmek istedim, bir alternatif olarak tasarladım & çizdim. Hepsi burada olup bitti: @edankb
The things that happened in February, briefly, are; got bored of cold weather, mentally it's spring for me, my nails / wishlist / snacks also go back to the spring - summer classics. Besides I enjoy the magazines just before the SS season most, so also got lost in may editorials. Another thing which happened this month was going back to school; wanted to keep travelling all around the world but stayed here and designed some stuff instead. It all happened here: @edankb