28 Şubat 2013 Perşembe

An Outfit w/ Bart Simpson

Sonunda Bart Simpson kazağımı giyebildim! Kendimi neşelendirmek için biraz renkli bir makyaj ve bana enerji verecek kıyafetlerden daha iyi bir ikili düşünemiyorum :) Küçüklüğümden beri hep Lisa'nın tarafında olsam da, artık biraz eğlenmenin vakti geldi.. 
Finally I had a chance to wear my Bart Simpson sweater! Nothing can be better than a bit of colourful make-up and fun clothes for motivation :) During my childhood I've always been on Lisa's side, but this is time to have fun..

Bu kazak Cara Delevigne'nin üstünden tanıdık sizlere, biliyorum. Bambaşka fiziklere ve tarzlara sahibiz, benim tercihim kombinin gerisini kurtarıcı siyah eteğimle sade tutmak oldu.
And I know you remembered this sweater from Cara Delevigne's street style. We have both different styles and appearances, so my choice was to keep it simple with a black bodycon skirt.

Kazak / Sweater: sheinside.com
Bileklikler / Bracelets: Koton & Desa

26 Şubat 2013 Salı

PERSONAL

Her şeyin bir ilki var. Bugüne kadar sayısız günlük tutma girişiminde bulundum ama ilk defa içtenlikle düzenli olarak yazabileceğim özel bir alanımın olmasını istiyorum. İşler ciddiye mi biniyor diye korkuyor insan. Bazen 'sırada ne var' bilemiyor. Herkesin kaçışı, rahatlaması farklı. Zaman çok hızlı akıp giderken satırlara tutunmak istedim; çünkü hiçbir an geri gelmeyecek.
As a person who tried to keep a diary for many times (but couldn't achieved), for the first time in my life I had an urge to write things down. When the stuff starts getting serious, that may scare you. Or you simply cannot know 'what is next'. Everybody has their own way of getting away and relaxing. While the time was passing by so quickly, I wanted to leave a mark from this moment.

24 Şubat 2013 Pazar

Magic Potion!

Saçlarımı kestirdiğim günden beri saçlarımın çok daha hızlı uzadığını farkettim. Şaşkınlık evresini atlattıktan sonra küçük bir sırrım olduğunu keşfettim: Cynthia Sylvia Stout. İçeriğindeki malt, saçlara ihtiyacı olan protein desteğini veriyor ve daha hızlı & gür uzamalarına da yardımcı oluyor. Kokusunu herkes sevmeyebilir ancak benim hiçbir sorunum yok. Aynı şampuandan arka arkaya iki şişe kullanmam ama bu dönüp dolaşıp yeniden kullanacağım şampuanlar listesine dahil oldu bile 
Since my latest hair-cut, I noticed that they're growing way more faster than before. After a shock phase I've been through, I discovered that I actually had a secret: Cynthia Sylvia Stout. This is a beer shampoo, yeast provides protein to your hair and encourages new growth. But its smell maybe disturbing for you. I don't use same shampoo repeatedly but this one is already on my very best list 

21 Şubat 2013 Perşembe

Sound Check

Hayatımda en az tasarım kadar yer kaplayan bir başka alan şüphesiz müziktir. Aslında onu da notalarla / melodilerle yapılan bir tasarım olarak düşünebiliriz. Müzik alanında aktif bir rolüm olmasa da neredeyse fonda hep müzik var! Moda ve müzik son dönemlere kadar ayrı kulvarlarda görülse de, nihayet iki dünyanın birbiriyle ne kadar iç içe geçmiş olduğunu anlıyoruz.
Music actually plays a huge role in my life, as much as designing. In other terms music can be defined as playing / creating with notes. Even I'm not active in the music world, nearly every moment of my life has a background sound! Until the last few season many people thought they are pretty seperate things, finally we all realise that they're already blended in each other's worlds.

Artık kulaklıklarımız da kombinlerimize uymalı, onlar da bizim stilimizi yansıtıyorlar. Estetik, bu alanda da en az işlev kadar önem kazanıyor. Yeri geldiğin 'statement' parça rolünü oynuyorlar. Bir de Fashion Week ayı devam ederken müziğin defilelerdeki rolünü unutmamak gerek.. Etkileyici bir defile müziğinin uzun süre akıllara kazınacak bir defile gerçekleştirmedeki rolü büyük :)
Now our headphones are also a part of our outfits, we must choose them wisely. Aesthetics became equal to the function. And time to time, you can consider them as 'statement' pieces. Plus, just a reminder, music plays also a huge role at runway shows. If you want to throw an unforgettable show, then don't miss to choose impressive background sound :)

20 Şubat 2013 Çarşamba

dANKE Tee Kazananları / Winners

dANKE Tee Project kapsamında düzenlediğim çekilişin sonuçlarını açıklamaya geldi sıra. Kadın Tshirt'lerinin kazananları sırasıyla: emine (S beden / 1.), Rookie Icon (M beden / 2.), Gizem Bayraktar (L beden / 3.) ve Birce Nas Atılman (L beden / 4.).
Women Tee Winners (L to R): emine, Rookie Icon, Gizem Bayraktar, Birce Nas Atılman.

Erkek Tshirt'lerinin sırayla kazananlarıysa şöyle: Oğuz Akdeniz (M beden / 1.), cangz (M. beden / 2.), Güven Turan (M beden / 3.) ve ben Raif (L beden / 4.). Tüm kazananlara mail yoluyla ulaşacağım, kazanamayanlarla da gelecek çekilişlerde görüşmeyi umuyorum!
Men Tee Winners (L to R): Oğuz Akdeniz, cangz, Güven Turan, ben Raif.

19 Şubat 2013 Salı

Polar Moda Event

Geçtiğimiz hafta, Maçka'da açılan Polar Moda'nın etkinliğindeydim. Dünyaca ünlü lüks giyim markalarının son koleksiyonlarını ve gözleri kamaştıran gece koleksiyonlarını bir arada bulmak mümkün :) Benim en çok dikkatimi çekenler şüphesiz Balmain, Naeem Khan, Prabal Gurung ve Stella McCartney koleksiyonları oldu. Bu karedeki mumlarsa Lisa Carrier Designs'dan.
Last week I was at Polar Moda's event, at their store in Maçka, Istanbul. You can find the latest collections and nightwear designs of many well-known brands & designers all together :) My favourites were from Balmain, Naeem Khan, Prabal Gurung and Stella McCartney collections.

Jonathan Saunders, Peter Pilotto, House of Holland'ın süper canlı renkleri şahane! Bir de Stella McCartney'in günışığı rengindeki bu pabuçlarına bayıldım. C vitamini takviyesine ihtiyacınız varsa, çok tatlı bir turuncu versiyonu da mağazada ;)
All those brighties from Jonathan Saunders, Peter Pilotto and House of Holland collections are totally awesome! And I loved sunshine coloured shoes of Stella McCartney. If you're in need of Vitamin C, I advise you to go for orange ones ;)

Ya Naeem Khan tasarımı kokteyl elbisesinin detaylarının güzelliğine ne demeli?
And what to say about the beauty of Naeem Khan dress' details?

Sonbahar - Kış koleksiyonlarından hemen kırmızı & siyah ikilisi dikkatimi çekti! İster istemez aklım bu iki güçlü renkle yapılabilecek efsanevi kombinlere gitti.. Çokça göreceğimiz, ve hatta görmeye başladığımız siyah & beyaz ikilisinden sıkılanlara pek güzel bir alternatif ^-^
The couple red & black attracted me, while I was checking the AW collections! Naturally I started to imagine about some possible outfits, combining these two daring colours.. And it's a nice alternative, if you are easily had enough of black & white couple which we are going to see a lot ^-^

Ve efsanevi bir Balmain.. Kelimeler kifayetsiz :) 
Last of all, a legendary Balmain.. Nothing to say :)

POLAR MODA: Facebook / Twitter

17 Şubat 2013 Pazar

İşin Aslı / The Actual Truth

Gardrobun karşısında durup o gün ne giyeceğimi seçmek için saatler harcamak hep bir eziyet gibi lanse edildi bize, değil mi? Esas marifetin kısa sürede ne giyeceğini bulmak olduğu söylendi. Bu kombini kafamda canlandırıp giyeceğime karar vermem, 5 dakikadan fazla vaktimi almamıştır muhtemelen ama şimdi düşünüyorum da; ne giyeceğinizi düşünerek ve sayısız deneme yaparak geçirebildiğiniz zaman dilimi eziyet değil aslında, bir lüks. Keyfini çıkarın.
We've always been told that spending much time in front of our closet, trying to decide what we're going to wear is bad. The real talent was making up an outfit in a few minutes. Imagining this outfit & deciding to wear it, didn't take more than 5 minutes but I'm thinking now; being able to spend some time in front of your closet and experimenting some outfits isn't a sorcery, just a luxury.

Bluz & Etek / Blouse & Skirt: H&M

16 Şubat 2013 Cumartesi

The Simpsons Tales

İtiraf ediyorum: Çizgi filmler ve çizgi romanlara karşı büyük zaafım var. The Simpsons da beni yıllardır güldüren çizgi dizilerden biri, Jeremy Scott'la başlayan bu akımın da şüphesiz büyük destekçilerinden olacağımı şimdiden bildiriyorum :) Simpsons ailesinden favorimi seçmek zor (her birinin ayrı bir yönü cazip geliyor) ama en azından Bart Simpson'la çok eğleneceğimi biliyorum.
Time for a confession: I'm a comic geek - besides being a fashion geek. The Simpsons is one of the greatest comic series that makes me laugh at every single episode. This means I'll be one of biggest supporter of the comic trend, started with Jeremy Scott's first move :) It's totally hard to choose my favourite from the Simpsons family but at least I know I'll have more fun with Bart Simpson.

Kazak / Sweater: Sheinside

11 Şubat 2013 Pazartesi

Essie Turkey Event

Geçtiğimiz günlerde Sapphire Seyir Terası'ndaki Essie lansmanında ben de vardım. Günbatımına denk geldiğimiz saatlerde şeker gibi her renkten ojeyle bir arada kısa da olsa vakit geçirdik :) Devasa bir Essie seti hediye edildi bizlere, en en favori rengim 'Go Overboard' hemen sürüldü! Base ve topcoat'la beraber.. Gelecek sefer hangi rengi sürsem acaba?
In last few days, Essie Turkey had a press event at Sapphire Istanbul. Just at the sunset time, we learned about the brand and had a bit of fun all those candy-like colours :) Our gift was a huge Essie set, as I got back home, I tried my favourite one 'Go Overboard' first with their base and topcoat. What to wear next time? Can't choose between 'Tart Deco' and 'Nice is Nice'.

10 Şubat 2013 Pazar

Dancing on My Own

Bunu söylemek için aşağı yukarı 10 gün kadar geç kaldım ama What's Next artık 2 yaşında! Kaçınılmaz olarak 2 senede hayatımın ne kadar değiştiğini düşünüyorum, cevabım kesinlikle 'çok' olurdu :) Taa Prag'tayken kendimi post hazırlayacak gücü bulabileceğime inanarak fotoğraf makinemi radyatörün üstüne koyup otelin merdivenlerinde poz veriyorum ve bunun adı 'blogger olmak' oluyor.. Ne diyebilirim ki başka, daha nice beraber senelerimize 
I'm a bit late (actually about 10 days) to say this but What's Next is 2 years old now! Inevitably I think how my life changed in last two years, my answer would be definitely 'a lot' :) While I was in Prague, I shot myself at the hotel corridor, hoping I'll have a change to post.. this is how it feels, being a blogger. All I can do is wishing for more years to write & comment together 

9 Şubat 2013 Cumartesi

Cindrella's Slippers

Hava 0 - 3 derece arası bir şeyler olmalı. Budapeşte, tüm o ihtişamına rağmen bakımsızlığından dolayı Külkedisi gibi varlığına devam eden bir şehir. Bunu görmek insanı üzüyor. 
It should something between 0 - 3 Grad. Budapest is a city like Cindrella, has a great potential and an extremely glourios soul but can't afford to stand out. It makes you sad to see that.
Tshirt buradan, etek buradan, çanta şuradan ve bileklik de buradan tanıdık aslında. Kombindeki yeni parça, İstanbul'da çok arayıp Viyana'da bulduğum slippers - Zara'dan.
You probably knew my tshirt from here, skirt from here, clutch from there and bracelet from here. The newest item of the outfit is the slippers which I found in Vienna, from Zara.

Aklımda kalanlar: Epey fazla aslında. Gecesi. Binaları, köprüleri, mimari güzellikleri. İşlemeli rögar kapakları. Yerel parası forint'le alışverişin buraya göre daha uygun fiyatlı olduğu ve alışveriş caddeleri (Dorottya utca ve Andrassy ut). Okumaya çok önem verdikleri.
All I remember: Actually pretty much. The night version of the city. Buildings, bridges and all those architectural beauties. Embroidered manholes. Shopping streets (Dorottya utca and Andrassy ut). Importance they gave to reading and books.
Yapmanız gerekenler: Çigan gecesine gitmek, şaraplarından içmek. Gece ışıklandırmalarla tüm o muhteşem binaları görmek, hayran kalmak. Bir de bence Book Cafe'de bir kahve -  tatlı molası.
Things you must do: Going to a Cigan night, tasting their wines. Seeing all those buildings -highlighted- in the night and adore. And if you ask me a coffee - dessert break at Book Cafe.
Gelecek planlarım: Daha fazla fotoğraf, daha fazla müze ve mümkünse en azından birkaç gece.
My future plans: More photos, more museums and at least few days to stay there.

7 Şubat 2013 Perşembe

Dan Flavin - Lights

Viyana hakkında yazmak istediğim tek yazı, Modern Sanat Müzesi (mumok)'ta gezdiğim sergiye dair. Modern sanattan herkesin keyif almadığını biliyorum ancak renk renk floresan lambalarla yapılmış çalışmaların yer aldığı karelerin çarpıcılığı sanıyorum ki ilginizi çekecektir :) Dan Flavin floresan lambalarla mesaj veren çalışmalar hazırlamış, yeri geldiğinde çalışması için ilham kaynağı olan kişiye adamış veya bazı olaylar üzerine anıt niteliğine çalışmalar yapmış bir isim. 
The only post I'll be writing from Vienna will be about the exhibition I visited at mumok (Modern Art Museum). Even many people don't enjoy the modern art, I'm pretty sure that you'll enjoy at least the photos in this post :) Dan Flavin is a name who creates artworks with fluorescent lamps, some are dedicated to famous artists or some are created as monuments dedicated to specific events.

Solda, untitled (to Henri Matisse), son dönem çalışmalarının özelliği tek renk arka plan üzerine ana renkler kullanılarak verilen efektler olduğu için Matisse'e adanmış. Sağda, 'monuments for V. Tatlin' serisinden bir çalışma, Dan Flavin'in 1925 yılında Paris'te World's Fair'in düzenlendiği 400 metre uzunluğundaki (dönemi için dev) binadan aldığı ilhamla yaptığı bir dizi çalışmadan.
On left, untitled (to Henri Matisse), because his latest works are identified by his technique - effects by primary colours on a monochrome base. On right, one of the works fromt the collection 'monuments for V. Tatlin', created with the inspiration from 400 meter high (and huge for its time) building in which World's Fair Paris took place in year 2005.

Bu iki kare ise 1966 - 1971 yılları arasında yaptığı European Couples serisindeki çalışmalardan. Her bir kare  iki arkadaşı veya tanıdığına adanmış. Her bir kare odanın köşesinden sergileniyor ve oda içinde farklı bakış açılarına göre iki çalışmayı birden görmek de mümkün. 
Las of all these two shots are from his European Couples series. Every single square is dedicated to a couple of his friends or acquaintances. They are mounted to the corners of the room and by changing where you stand in the room you can see them with a different perspective.

6 Şubat 2013 Çarşamba

Two - Toned

Benim kurtarıcı rengimin hep gri olduğunu söylerim, ama siyah - beyaz ikilisinin net oluşunu da bir ayrı seviyorum. Bu sezon şurada da bahsettiğim Op Art akımıyla beraber çift renkli kıyafetlere, kombinlere gözümüz alışacak.. Ben dayanamadım hemen başladım :)
I always mention that my lifesaver colour is gray, but that sharp effect of black - white also charms me time to time. With the upcoming Op Art trend, we'll see more of two - toned designs & outfits.. Sorry because I tried it out so soon but it's real fun :)

Pantolonum hariç, o buradan tanıdık, üstümdeki tüm parçalar seyahatten geldi! Gezmenin bir güzel yanı da şüphesiz bu, bilindik mağazalarda bile hiç görmediğim ürünlerle karşılaştım..
Except my pants, you met them at this post, all the pieces I'm wearing are bought during my travel! Another nice side of travelling, finding new pieces even in the most-known brand's stores..

Bu arada bir duyurum var sizlere: Stilistlik eğitimi aldığım LaSalle Academy'nin Perşembe günü saat 2 ve 5 arasında düzenlediği Open Day var. Bu konuda bir sürü soru alıyorum çünkü, sorularınız birinci elden cevaplansın isterseniz aklınızda olsun.
Last of all, an announcement: If you're thinking about attending to one of the programs of LaSalle Academy in Istanbul, this Thursday they have an Open Day between 2 - 5 p.m.

Bluz / Blouse: Promod
Pantolon & Çanta / Pants & Bag: H&M
Kolye / Necklace: Zara
Bileklikler / Bracelets: Begart & H&M
Botlar / Boots: Marks & Spencer

5 Şubat 2013 Salı

Happy Anniversary to Barbie!

Bu yazıda Prag'ta biraz da olsa müze gezme fırsatım olduğunu söylemiştim. Oyuncak Müzesi'nde Barbie'nin 50. yılı şerefine düzenlenen sergiye denk geldim, güzel bir tesadüfle.. Hem çocukluk günlerinden hatırladığım modelleri hem de çok öncesinde satılmış olan versiyonlar bir arada, bir çoğu çok güzel kostümler içindeydi. Birkaç saatimi her bir bebeği tek tek inceleyerek geçirdim :)
I said that I had a chance to visit a few museums in Prag, here. With a nice coincidence, I came across to Barbie's 50th Anniversary exhibition at Toy Museum.. All dolls, the ones I remember from my childhood and the ones much older than me, were all together there. Few hours spent there :)

Barbie macerasının daha en başı, 'Lilli' isimli bebekler, yine döneminin en çekici bebekleri.
The very beginning of Barbie story, dolls named 'Lili', still the most beautiful ones of their time.

Her bir bebeği tek tek incelememin sebeplerinden biri de şüphesiz kıyafetleri / kostümleriydi.. Etnik kostümlü, Yeni Yıl / Noel dönemine özel kıyafetler içinde ya da en şık günlük kıyafetleriyle, kürklerini giymiş Barbie'ler göz alıcıydı. Ama beni en çok etkileyen kıyafet kabarık turuncu etek & altın işlemeli pembe ceket ikilisidir!
One of the reasons that look over every single Barbie so carefully was their cloths / costumes for sure.. Barbies in their ethnic clothes, specially for Christmas / New Year designed clothes or wearing their most chic daily outfits were all charming. But if I needed to choose the best, it would be the pink jacket & orange skirt combination!

Özel koleksiyonlar derken çizgi filmlerden / televizyondan hatırladığımız kahramanlardan (bkz. Jessica Rabbit) ünlü filmlerdeki karakterlere (bkz. Alfred Hitchcock'un kargaları), hatta güzelliğinden & zerafetinden gözlerimi alamadığım 40. Yıldönümü'ne özel Barbie'ye kadar, herkesi kastediyorum. Ve hepsinin size selamı var ;)
Last of all every kind of Barbie was there and I mean literally everbody, from cartoon characters / TV stars (e.g. Jessica Rabbit) to famous scenes of well-known films (e.g. Alfred Hitchcock's crows) - even 40th Anniversary Barbie, everybody. And they all sent their loves to you ;)

3 Şubat 2013 Pazar

Cold 'n Pink

-12 derecede Prag. / Prag in -12 Grad.
Kolay valiz hazırlama yöntemim tüm kıyafetlerimi ya siyah, ya beyaz ya da iki renkli seçip kürk & eldiven ve bere & eldiven ikililerimi renkli seçmek oldu. Merak edenler için, kürk Mango Outlet'ten.
Easiest way to pack a winter luggage is getting all of your clothes in black or white or two - toned and then adding coloured furs and gloves. If you are interested, my fur is from Mango Outlet.

Aklımda kalanlar: Güzel tarihi binalar. Turistleri şehir turuna çıkaran kırmızı güzel arabalar. Charles Köprüsü'nün altında yüzen pek meşhur kuğular. Ve aşkını kilitleyenler. 
All I remember: Nice historical buildings. Very nice red cars used for city tours. Famous swans of Prague, swimming under the Charles Bridge. And the ones who locked their love.
Yapmanız gerekenler: Kısıtlı. Charles Köprüsü civarında dolanmak, bir de Prag Katedrali'ne tırmanmak şart. İlginizi çeken müzelere uğrayabilirsiniz. Bir de birasını için.
Things you must do: Are limited. But explore the places around both sides of the Charles Bridge and see Prague Cathedral too. Museums, maybe. Beer, definitely.
Gelecek planlarım: Sedlec'teki İskelet Katedral'ini görmek. Daha fazla müze, daha fazla bira.
My future plans: Seeing the Skeleton Cathedral in Sedlec. More museums, more beer.

2 Şubat 2013 Cumartesi

Nerelerdeydim? / Where I Have Been?

Gezdim gördüm, dertlerimi bir kenara bırakıp zihnimi başka şehirlerin sokaklarında gözüme çarpanlardan aldığım ilhamla doldurdum. Şimdilik 9 fotoğrafa bir haftayı ve 3 şehri sığdırmaya çalıştım. Sol baştan; maceram Prag'ta başladı, her yerde kar vardı ve hava buz gibiydi! Sonra bir güncük de olsa Viyana'ya uğradık, yolda Coco Chanel okunmaya çalışıldı ve Stephansdom'da herkes için güzellikler diledim.. Son olarak Budapeşte'yi neredeyse bir ucundan diğer ucuna yürüyerek gezdim ve kendimi ödüllendirdim :) Soon to be continued..
I was travelling across Europe again, trying to get rid of my problems and fulling my mind with more inspiration. For now, these 9 photos will summarize my whole week and 3 cities I saw. From left; my adventure began in Prag, it was snowing and it was cold even for me! Then I had a chance to stop by Vienna, tried to read about Coco Chanel on my way and wished all the best at Stephansdom for everyone.. The last city I visited was Budapest and spent my day on the streets - walking, then rewarded myself :) Soon to be continued..