18 Eylül 2013 Çarşamba

Sneak Peek into Your Mind!

Sonbaharın ilk yağmurlu havalarını beklerken, sanırım artık Sonbahar - Kış '13 koleksiyonlarına daha yakından bakma zamanı geldi. Son zamanlarda her bir tasarımı kalbimi çalan Christopher Kane, bu defa sağlıklı bir insan beyninin MRI'ndan yola çıkıyor..
As we're aware of the season, it's time to look Fall - Winter '13 collection in detail and get inspired by them. Sure, I'll start with my latest designer crush is Cristopher Kane.

Koleksiyonu araştırırken zihnim bana, ilhamını 'lucid dreaming' deneyimi - kişinin rüya gördüğü esnada rüya gördüğünün bilincinde olması / rüyasını kontrol etme durumu - ve Freud & Jung'un bilinç ve zihnimizin içindeki duruma dair yaptıkları çalışmalardan alan editorial'ı hatırlattı.
While learning about the inspiration and motivation of the collection, this editorial - influenced by lucid dreaming and 'Freud's & Jung's theories regarding the subconsciousness and interior state of mind' - that I saved to my archive crossed my mind.

 Gördüğünüz desenlerse yaratıcı fikirlerle dolu bir zihnin yansımasından yola çıkarak tasarlanmış. Koleksiyonun geri kalanında da kan dolaşımı sistemi ve nöronlardan ilham alan parçalar yer alıyor ancak bu parçalar karşıma çıktıktan sonra beni daha da fazla etkileme şansları yoktu.
This time his inspiration is an MRI of a healthy human brain, and these prints represent the brain 'literally fizzing with creativity'. Other pieces in the collection was inspired by our circulatory system and neurons but after seeing these pieces, I couldn't be able to love them any more.

Bu çalışmalarda beni bu denli etkileyen (ortak) nokta, modanın sınırsız oluşunu kanıtlıyor olmaları. 
The (mutual) thing about these works that attracted me most: They prove that fashion is limitless.

Christopher Kane'in tasarımlarının birbirinden bağımsız alanları birleştirici yanı bana keyif veriyor, belki de bir yandan okulda öğrenip de hayatımın geri kalanında hangi noktada kullanacağımı dahi bilmediğim bilgileri anlamlı kıldığı için olabilir :)
I enjoy Kane's designs because I love the way he bonds two different themes + he gives us a chance to use those unnecessary facts that we learned at school - at least for once in our lives?

4 yorum:

blackberryfashion dedi ki...

wow, it looks great! :)

fashion by kitty dedi ki...

ilginç ama bence hoş olmuşşş :) sevgiler canımmm

Fashion Sky Fall dedi ki...

great post

Tina Stefanovic dedi ki...

Such an inspirational post! I enjoyed reading it :) I love your blog, too!
Would you like to follow each other? If you would, just follow me and leave a comment on my blog, so that I can follow you back :)

Tina from the Style Sinners
Twitter - @TinaStefanovic
Instagram - @tina_stefanovic
http://tinasstylesinners.blogspot.com/