12 Eylül 2013 Perşembe

Antwerp Notları #1 / Notes from Antwerp #1

Hemen her yerde en azından bir tam gününüzü ayırmanızın önerildiği, şehrin Güzel Sanatlar Müzesi de renovasyondayken Antwerp'in en ünlü müzesi: MAS - Museum aan de Stroom. Şehrin Eilandje bölgesinde 10 katlı - tarih boyunca limanı aracılığıyla etkileşim içinde bulunduğu ülkelerin kültürlerine, şehrin tarihi & denizcilik tarihine dair - kapsamlı bir müze. Müze gezme konusunda (benim gibi) hızlıysanız, önerim saat 2 - 3'ten sonrası için bir programınız olması.
One of the most known museum (while Royal Fine Arts Museum of Antwerp is closed for renovation) is MAS - Museum aan de Stroom. It's at Eilandje district and has 10 floors, full of exhibitions - about city's history & history of marine, cultures of many other countries which they discovered via their port -. Most people will advice you to save one full day for the museum but if you're a fast one (like me) make some plans for the rest of your day, after 2 - 3 p.m.

Binanın tasarımı çok dikkat çekici, bir de yakından baktığınızda dikkatinizi çekecek eller binanın dış cephesini süslüyor. Bilmeyenler için, Antwerp ismi 'hand werpen' (el kesip atmak) eyleminden geliyor - eski bir korsan macerası diyelim - ve bu şehirdeyken el figürü sıkça karşınıza çıkacak ;)
The architecture of the museum is eye-catching for sure and you'll notice many hands on the façade when you look closer. For the ones who doesn't know, the name of the city Antwerp comes from 'hand werpen' (to cut a hand and throw it away, in this case to the sea) - an old sailor story -. Get used to it, you'll came across to many hand figures during your stay in the town ;)

Sanırım en en rahat kıyafetlerimden biri H&M elbise, (sanırım artık ayrılmaz parçam) Asos kot ceket, Supra sneakers, Oasap çanta ve H&M deri bilekliklerle günü geçirdim :)
And my outfit with H&M dress, Asos denim jacket, Supra sneakers, Oasap bag and H&M bracelets :)

ps. Seyahat boyunca Ortaçağ döneminden kalma çok sayıda tarihi binayı gezdim. Gotik mimari her ne kadar ilgimi çekse de, fazlası boğucu olabiliyor. Yalnız Antwerp'teki Onze-Lieve-Vrouwekathedraal içlerinde en etkileyici olanıydı, vitraylara düşkün olanları çok mutlu edecektir!
ps. I visited many medieval buildings during my whole trip. Even though I'm into Gothic architecture, after a while it became overwhelming. But Onze-Lieve-Vrouwekathedraal is an exception and can make you very happy, if you're enthusiastic about stained glass art!

Hiç yorum yok: