10 Ağustos 2013 Cumartesi

"This, Madame, is Versailles."

Şehrin beni en çok etkileyen yerlerden biri, kuşkusuz Versay Sarayı oldu. Sarayın içi ve detaylardaki ihtişam bir yana, sırf uçsuz bucaksız bahçelerine bile tüm bir gün ayrılabilir.
One of the places which appealed me most in Paris was Palace of Versailles. Besides the tour inside of the palace(s) and all that glory in their details, you can spend a full day only touring the garden.

İlk kare kralın yatak odasından, bazı odalar masraf yapıldığı belli olması adına aşırı boğucu olsa da çoğu odanın dekorasyonu ilgi çekici. İkinci kare asillerin heykellerinin bulunduğu koridordan, heykellerdeki kıyafet detaylarını hep sevmişimdir. Üçüncü kare ise bir tavan detayına ait, duvarlardaki tablolar yetmezmiş gibi tavanlarda da insanı büyüleyecek sayısız sanat eseri var.
First one is from king's bedroom, even though some of the rooms have an overwhelming decoration, in order to prove that lots of money spent for it, most of them are pretty interesting. Second one is from the corridor full of high-borns' sculptures, I've always been into cloth details in sculptures. Third one is a detail from the ceiling. Like all those paintings on the walls weren't enough, they have more of them on the ceiling.

Bu kareler ise kralların eşlerinin / metreslerinin yaşadığı Grand Trianon'dan detaylar; tabi ki renkler daha pastel ve daha az göz yoran tonlar, desenler ise floral. Çok daha fazla sevdiğimi söylemeliyim :)
And these shots from the Grand Trianon, where the wives & mistresses of the kings lived; the colour scale is more pastel & softer here and the prints are more floral. In brief, loved it :)

Son olarak kendimizi bahçelerde buluyoruz.. Bence mutlaka rotaya dahil edilmesi gereken yerlerden biri. Bu uzun gün sizi yorsa da Grand Canal kıyısı dinlenmek için birebir ^.^
Finally we found ourselves in the garden.. I think you should definitely add Versailles to your plan. Although it might be tiring, the park near the Grand Canal is a great place to relax ^.^

ps. Postun başlığı, Marie Antoinette filminden. Bu kadar ihtişam gerçekten akla zarar. Kombine gelirsek, Tshirt buradan tanıdık - ardından gardrobumda kaybetmiştim, ancak bulunca heyecanla valize attım -. Etek Jane Norman, sırt çantası H&M Men.
ps. The title of the post is from the film, Marie Antoinette. This much of flamboyance is really ridicilous. And the outfit info: Tshirt is the one which appeared here before - then I lost it in my wardrobe and when I found, I put it in my suitcase -. Jane Norman skirt, H&M Men backpack.

4 yorum:

Özge Ö. dedi ki...

Gerçekten müthiş bir atmosfer işlemeler harika

blackberryfashion dedi ki...

amazing place :)

Adsız dedi ki...

http://www.youtube.com/watch?v=tM8EfiIX7iE

bonbon şekeri gibi tatlı, tonton cici ballı mı ballı!

Mert dedi ki...

Ne güzel! Gezi, sanat ve hikayelerden hoşlanıyorsanız Kafa'ya beklerim. :)