31 Temmuz 2012 Salı

Bozcaada Günlüğü / Bozcaada Diaries #2


IN ADDITION TO BOZCAADA DAIRIES #1
Kahvemde bir elf figürü? / An elf boy figure in my coffee?
İskelede taşların üstüne yapılmış bir çizim / A drawing on a stone at port
Bir duvarda gördüğüm illüstrasyon / An illustration that I saw on a wall
Bozcaada Kitapçısı / The one and only bookstore of Bozcaada
Nazar Boncuğu / Evil Eye & Bozcaada Blues
Polente Tepesi'nde bir çiçek / A flower from the Polente Hill
Sukabağına oyulmuş bir karga lamba / A crow lamp carved out of a water squash
Yeni plaj trendleri: Kumdan kale - Out & Kuma isim yazmak - In
Newest beach trends: Sandcastles - Out & Names on sands - In

Temmuz'a Bozcaada'yla başladım, Bozcaada'yla bitirmek en güzeli olur diye düşündüm :)
I started July with Bozcaada and I thought finishing it with Bozcaada might be the best :)

29 Temmuz 2012 Pazar

Carrie Overdose.

Önce kitap, sonra filmler, sonra yeniden kitaplarla Carrie'nin gençliği derken sıra diziye geldi. İzlemeye başladığım günden beri de kendimi durduramıyorum. Günde en az bir doz Carrie'yle hayat güzel :) Son durumu bildirmeye geldim, ben de artık sizden biri -büyük bir SATC & Carrie hayranı- yim. Hoşbulduk! ;)
First I "got carried away" by the book, then films, back again young Carrie with the books and now I "carrie on" with the iconic TV-series of it. Since the day I started watching them I can't stop myself. Every day with at least one dose of Carrie is much more better :) I came here to report the situation, from now on I became just like you -a huge fan of SATC & Carrie -. Welcome home! ;)

27 Temmuz 2012 Cuma

Balenciaga Effect

Bir anlam veremediğim reklam kampanyasını saymazsak Balenciaga'nın AW12 koleksiyonu(ndaki kaba formlu kazaklar) kalbimi ciddi anlamda çaldı.
Balenciaga's AW12 collection (especially the sweaters) stole my heart, if its weird ad campaign photos aren't counted.

Gizli bir bilimkurgu hayranı olarak gerek koleksiyonu ilk görüşümde gerek de internette her rastlayışımda (hatta kasten açıp baktığımda) gözlerimi alamadım.
As a secret fan of science-fiction, I couldn't take my eyes from them at the first time nor second - third time.
 Hiç beklenmedik bir şekilde bu Balenciaga hayranlığı beni yukarıdaki Marni for H&M ceketin kollarına itti. Koleksiyonun satışa çıktığı gün işimi bitirdiğimi düşünüyordum ki indirimli satışlarda bu ceket karşıma çıktı, tam istediğim formdaydı, sevdiğim ikili lacivert & siyah söz konusuydu ve %75 indirimdeydi. Son hatırladığım şey, tam da aradığım parçayı bulmanın mutluluğu oldu ^.^
And being under effect of Balenciaga, I bought this jacket which has the perfect form I wanted, in one of my favourite colour couple navy & black and was in sale about 75 percent. Last thing I remember is the happiness of founding what you really wanted ^.^

24 Temmuz 2012 Salı

Bubble-Gum Nails

Tırnaklarıma uzun zamandır değişik bir şeyler yapmıyordum, moduma göre bir renk sürüp çıkıyordum. Dün gece gelen ilhamla tırnaklarımı sakıza bulanmış gibi boyadım :)
I wasn't trying anything new on my nails so I decided to paint my nails as if they got sticky by bubble-gum :)

Baz rengi / Base: Alix Avien 272
Uç rengi / Tips: Franken

Yapması çok kolay, normal ojenin fırçasıyla inişli çıkışlı tırnağınızın uçlarını boyuyorsunuz. Kırmızı - beyaz ikilisinden çok creepy sonuçlar çıkabilir diye düşünüyorum. Son olarak Alix Avien 272 tek katta opak olan ama sürüldüğü anda tırnakta yayılan uğraşması zor bir renk..
It's an easy one to make, you only need to paint your tips in different heights. I can imagine how creepy manicures can be done in different colour combinations like white -red. Last of all a thing to mention about my base colour: It's opaque in one coat but at same second I apply it on my nail, it spreads out which is definitely hard to handle..

21 Temmuz 2012 Cumartesi

Make a Fresh Start!

Üstteki kare Bozcaada evlerinin önünden. Alttaki örneklerse Ashish'in SS12 defilesinden. Bu tarz İlkbahar-Yaz defilesine ait olsa da kimse Ekim'den önce bu botları giymeyeceğine göre en iyi aksesuar kasımpatılar olacaktır. Belki de gelecek sezon güne başlarken evimizin vazolarındaki çiçekler yerine botlarımızdaki çiçekleri yenilemeliyiz :)
Upper shot is taken in front of one of Bozcaada houses and these examples (above) are from Ashish SS12. Even this style is seen on SS12 runway show, I think none of us can dare to wear these boots until October. This means the best accessory is chrysanthemums. Maybe next season we should start the day by changing the flowers in our boots, instead of flowers in our vases at home :)

20 Temmuz 2012 Cuma

Aydınlanma / Enlightment

Bu sıcaklarda hiçbir şey yapmamanın bana iyi geleceğini düşünmüştüm ki birkaç günün ardından yorumlarınızın eksikliği hissettim :) Bana daha iyi gelecek olan şey meğersem blogumu güncellemekmiş ;)
In this case of hot weather I thought that I may feel better, if don't do anything but a couple days later I missed your comments :) Then found out that updating my blog makes me feel better ;)

Ada'ya gideceklere önerim boşuna topukluları yük etmeyin, arnavut kaldırımlarda en iyi dostunuz sandaletleriniz olacak.. Bir de H&M'in mineral görünümlü aksesuarlarına bayılıyorum, gerçekten çok epey dikkat çekici oluyorlar, bir dahaki turunuzda göz atmanızı öneririm.
My advice to the all who plans going to Bozcaada, don't bring your high heels; sandals are much better choice to walk on cobblestone pavements.. And one more advice to all shopaholics; I love mineralized-looking accessories of H&M.

Kombinin tamamı / Whole outfit: H&M

17 Temmuz 2012 Salı

Eşarplasak da mı Saklasak?

 D&G'nın estirdiği "eşarp deseni" fırtınasına ben de yıllar önce aldığım ama bir türlü kullanamadığım Polo Garage eşarp şapkayla dahil oldum.. Hafif kumaşıyla yazın kullanmak için çok güzel :) Kombinin geri kalanını sade tutmayı seçtim, uyumlu tonlardaki mint atlet, beyaz şort & sandaletler ve mavi aksesuarlarla tamamladım.
The question is to join the group of people who wear scarf prints or not to. During my vacation I chose being one of them with Polo Garage scarf hat which I found in my closet. If you not sure about it, I can say that it's perfect for summer days :) I kept the rest simple with a min top, white shorts & sandals and blue accessories.

15 Temmuz 2012 Pazar

The Perfect Shorts

Aradığım mükemmelikteki şortlar ben hiç karşılaşmayı beklemezken karşıma çıktılar! Tam istediğim gibi desenli & renkli, hem yüksek bel, hem de eskimiş havası var. Ben yeni şortuma bu kadar aşık olunca valizime konmaması kaçınılmaz oldu ;)
I found my dream shorts, when I wasn't waiting such a coincidence! They are patterned & colourful, high-waisted and look like ripped off, just I want. For sure they came to Bozcaada with me ;)

Tabi bu kadar renk bir aradayken kombinlemek çok zor değil.. İlk "deney"imi son zamanlarımın favorisi sarıyla yaptım! Ayrıca Desa'nın deri bilekliklerine bayıldım, bana günışığını hatırlattığı için ilk seçimim sarı oldu ama geçen gün görüp de yine bayıldığım çimen yeşili versiyonunun eksikliğini hissetmiyor değilim :)
It's not a piece which is hard to combine.. My first "experiment" was with my latest favourite colour yellow! Besides this Desa bracelet is also one of my latest obsessions.. I got first yellow one, because it reminded me sunshine and now I'm thinking about also getting light green one :)

Üst / Top: Mango
Şort / Shorts: Topshop Moto
Bileklikler / Bracelets: H&M, Desa
Clutch: H&M

14 Temmuz 2012 Cumartesi

Bozcaada Günlüğü / Bozcaada Diaries


SUMMER MIX
Plaj Stili / Beach Style - Yeni Mottom :) / My Latest Motto :) - Dolunay / Full Moon
Rüzgar Gülleri / Wind Roses - Yeniden Mint! / Mint Again! - Günbatımı / Sunset


Seramik Kadınlar / Ceramic Women - Bozcaada'nın Meşhur Kargaları / Bozcaada's Well-Known Crows - Deniz Mahsülleri / Sea Products
Ev Yapımı Dondurma / Home-made Ice-cream - Manzara / View

Görsel şölene hazırlanın, Bozcaada turumuz başlıyor ;)
Get ready for a visual fest, our Bozcaada tour begins soon ;)

5 Temmuz 2012 Perşembe

Out of Streets - 3

Blogundan da tanıdığınız Shoeshine, şu yazıdaki çağrımı duyunca kendi DIY kolyesinin fotoğraflarını & yapım yöntemini göndermiş. Çok beğendiğim kolyesinin yazısını seve seve paylaşıyorum :)
Shoeshine who you probably know from her blog, sent me her DIY necklace project after my call. I really loved her necklace, so I'm glad to sharing this project :)

Shoeshine bloglardan görerek bu tür DIY projelerine bulaştığını söylüyor. Blogunun konusuyla pek örtüşmediği için kolyesini paylaşmamış.. Kolyeyi yaparken esas örnek aldığı parça büyük ihtimalle bir çoğunuzun tanıdığı bu Zara kolyeymiş.
Shoeshine started DIY projects getting inspired & influenced from other blogs. She said that she didn't shared her project on her blog because it wasn't related to her theme.. Inspiration of the project is this Zara necklace that I'm pretty sure that you all know it.

Belki siz de bu kolyeyi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz diye nelere ihtiyaç duyduğunuzu ve yaparken dikkat etmeniz gereken detayları da sordum. Kendisi süet, deri, mumlu ip, makrome ipi çeşitli ipler almış; sonra bu iplerle bir sıra ince zincir, üç sıra da kalın zinciri sağından solundan geçirerek bağlamış. İşin püf noktası kolyeyi boynunuzun kavisine oturtabilmek için zincirleri birbirine bağlarken arada bir sıra atlayıp üst kısımları sıkı, alt kısımları daha gevşek bırakmakmış. Mavi boncuklar birkaç kat dikiş ipiyle zincirlere bağlanmış, altın boncuklarda hobi marketlerde satılan takı çivileriyle yine alt sıraya eklenmiş. Ve kolyeniz hazır! Shoeshine 60 liraya satılan kolyeyi evde 10 liraya yaptığını söylüyor. Siz de bu kolyeyi sevdiniz değil mi? ;)
I asked her about "how to" part, thinking of you may also want to do such a necklace. First you need different kind of ropes like leather, suede, waxed rope, ropes for macrame; then she tied up one line of thin chain and three lines of bold chain with those ropes. The trick is adjusting the shape of necklace for your neck. You need to tie up upper line tighter and leave the under line looser. Blue beads are attached with sewing thread and gold beads are attached with nails for accessory (can be found at hobby markets). And it's ready! Shoeshine adds that it cost only 1/6 of the sale price of that Zara necklace. You loved this project, didn't you? ;)
-
Başka projesi olanlar, adres belli. Bir e-mail yeter :)  
 If any of you have some other projects, my address is obvious. Just waiting for your e-mail :)
eda_nkb@hotmail.com

3 Temmuz 2012 Salı

Valiz Hazırlama Sanatı / Art of Packing

 Sezonun ikinci seyahati için hazırlıklar tamamlanıyor.. Bunun bir sonucu olarak ben ve valizim bakışıyoruz. Bunca yıllık seyahat + valiz hazırlama tecrübeleri üstümde pek bir etki bırakamamış demek ki..
The preparations for second holiday of the season are nearly done.. As a result of this, I exchange glances with my luggage. So this is story of I have understood that my experience of travelling + packing for all those years wasn't enough..

Son seyahatimde ihtiyaç duymadığım (ihtiyaç duymayacağımı düşündüğüm) hiçbir şeyi valizime almamış, bunun bir sonucu olarak soğuk ve yağmurlu Viyana'ya bir valiz dolusu şortla gitmiştim (+pijamasız) :D
While getting ready to my last vacation I didn't put anything which I thought that I may not wear it in my luggage and landed on cold and rainy Vienna with a luggage full of shorts (+without pyjamas) :D

Louis Vuitton geçtiğimiz günlerde "Art of Packing" adıyla bir video yayınladı. Adım adım valiz hazırlama rehberi. Seyrederken her şey inanılmaz mantıklı gözükse de valizimi hazırlarken tek bir tanesini bile uygulayamıyorum. Sonuç: Kaos. Louis Vuitton released a video named "Art of Packing" couple of days ago. A guide to prepare a luggage step by step. While watching it, everything seemed so right to me but wasn't that right when I tried to transfer all the information I got while making up my luggage. Result is nothing but chaos.
Neyse ki bu defa işim daha kolay, plan deniz tatili olunca tek yapmam gereken valizimi alabildiğine şort, atlet, sandalet ve bikiniyle doldurmak ;) At least this time all I need for a holiday, going to spent at seaside, is as many as shorts, tanktops, sandals and bikinis ;)
 Ve pes ediyorum! En iyisi elime gelen ilk parçalarla valizimi hazırlamak. Hem belli mi olur, yaratıcılığımı arttırır tatil boyunca alakasız parçaları birbirine uydurma çalışması :) Valiz hazırlamak gerçekten bir sanatmış demek! And I give up! The best will be probably making up my luggage with first items I'll pick from my wardrobe. It may be even better for me & my creativity to match so many indifferent pieces :) Now I stand that packing is a kind of art!

1 Temmuz 2012 Pazar

Lomography Istanbul

Kısa bir süre önce artık benim de bir Lomo makine edindiğimi Facebook & Twitter üzerinden müjdelemiştim. Dün La Sardina'yı kullanmanın inceliklerini öğrenmek için Serdar-ı Ekrem Sokak'taki Lomography mağazasının yolunu tuttum :) Size makinemle çekeceğim güzel (umarım!) karelerden önce mağazada çektiğim birkaç fotoğrafı getirdim..
A short while ago I told you that I got a Lomo. Yesterday I was at Lomography Store to learn more about La Sardina :)  Before the beautiful photos captured by me (hopefully!) I want to share few photos from the store..

Solda LomoWall, şahane değil mi? Sağda Lubitel 166+, muhteşem bir analog makina.. Şansıma babamda eski versiyonu varmış, bir gün belki benim olabilir :) Fotoğraf merakı genlerimizde var :P
On left LomoWall, isn't it looks great? On right Lubitel 166+, a magnificent analogue machine.. Luckily I found out that my dad has an old version of it which can be mine sometime :) We have the interest to photography in our genes :P

En klasik Lomo'lardan Diana F+'in en renkli halleri. Sevilmeyecek gibi değil ;)
 Most colourful versions of Diana F+, a classic Lomo. There is no chance for not to love them ;)

Altın rengi Fisheye 2. Balıkgözü lenslere önyargıyla yaklaşsam da altın rengi olunca aramızdaki buzlar eridi :) Stylish beyler & bayanlar için hemen her makinenin metalik versiyonu var!
Gold Fisheye 2. I actually stay away from fisheye lenses but that gold colour destroyed the wall between us :)
Dear stylish men & women there is metallic version of nearly all Lomo's!

Benim sevgili makinem de La Sardina - Sea Pride. Fotoğraflarda simetri takıntılı, mükemmel kareyi yakalamanın peşinde olan biri olarak "anı fotoğraflama" mottolu bu analoglar bakalım bünyemde ne tür bir iz bırakacak ben de merak ediyorum :)
Last of all my dear La Sardina - Sea Pride. I'm really curious to find out these analogue machines with a motto of "capturing the moment" leave which kind of effect on me, the person who is obsessed with symmetry on photos and  searches for the perfect shot :)

Günlerden Pazar, ne yapacağını bilemeyenlere Lomography mağazası önerilir.. Planı olanlara da en kısa zamanda uğranması tavsiye edilir ;)
Today is Sunday, if you don't know what to do, then go to Lomography store.. Or if you have plans, create sometime to go Lomography ;)
Lomoevim / My Lomohouse: lomography.com/homes/uniqueunicorn