30 Haziran 2012 Cumartesi

Blue Eyes

Bu Sonbahar - Kış sezonunda mavi gözleriniz olmasa da mavi kirpikleriniz olabilir. Teşekkürlerinizi daha sonra Stella McCartney'e iletirsiniz ;) Size bu kadar erkenden haber vermeye çalışmamın sebebiyse eminim ki içinizden (benim gibi) bu trendi bu yazdan başlayarak uygulamak isteyenler olacaktır :)
Your eyes may not be blue but this A/W season at least your lashes are going to be blue. You can thank Stella McCartney later ;) Actually blue lashes can also look nice during the summer time, that's why I prepared this trend report this much early!

Her şeyin renklisine kucak açan ben, renkli rimel olayına senelerdir hiç ısınamadım. Tek denediğim renk de mavidir. Yeşil ve mor da tarafımdan kabul edilir ama fuşyadan koşarak kaçarım mesela. Özetle elimdeki tüm mavi rimelleri test ettim, sonuç:
Actually I'm kinda type who embraces all the colourful things but I couldn't feel comfortable about coloured mascara for a long time. And now all I can try is blue. Green and purple also look acceptable but fuchsia is enough to make run, run away. In brief, here is a short review of all blue mascaras I tried:

The Body Shop Super Volume Mascara --> Favorim oldu. Bir siyah maskara kadar olmasa da kirpiklere hacim veriyor ve kirpiklerimi tam elektrik mavisi yaptı! Kötü yanı, çıkartması zahmetli. / Best between these three. I can feel the volume effect and it made my lashes electric blue but I had difficulties, while I was cleaning it off.
Gabrini Turbo Boost 3D Blue Mascara --> Tombik bir fırça beni heveslendirdi ama anca 2-3 kat uygulamadan sonra kendini belli etti. / I was excepting a good result because it had a chubby brush but you need at least 2-3 coats of mascara to have blue eyelashes.
Pastel Dinamic Look 5X Volume Mascara --> Ne işe dahi yaradığını bilmiyorum, tamamen uzak durulası. / Even don't know what it is for, nothing but dissappointment.

29 Haziran 2012 Cuma

Out of Streets - 2

 Yine bir Converse kişiselleştirme çalışmasıyla karşı karşıyayız! Bu defaki konuğum M.'nin çalışması, Chuck Taylor tasarımı "Bananas" model Converse'ini çok isteyip hiçbir yerde bulamaması üzerine kendi boyadığı Converse'ler.
Today we have another Converse customization story! My guest M. done a copy of Chuck Taylor - Bananas Converse for herself, when she couldn't find a pair of them which wanted really much.

Modelin orjinaliyse bu. Daha başarılı bir sonuç, ince detayları daha iyi gösterebilmek için önceden ayakkabıların üstüne kurşunkalemle çizim yapılmış, ardından kumaş boyama kalemleriyle çalışılmış. Çok beğendiğimi belirtmeme gerek yok sanırım :)
This is the original design of Chuck Taylor. All she need for this perfect result was self-made templates to have exactly same illustration and two Sharpie's to work easier on Converse. I think there is no need to mention that I loved them really much :)
-
Eğer sizin de bir kişiselleştirme hikayeniz varsa (ayakkabı & çanta boyama / süsleme, DIY takılar ve daha fazlası) bol fotoğraf ve hikayesiyle birlikte e-mail'inizi bekliyorum!
 If you also have a customization story (painted / embellished shoes & bags, DIY accessorizes and much more) I wait your e-mails with lots of photos and their story!
eda_nkb@hotmail.com

28 Haziran 2012 Perşembe

H&M Confetti

Viyana'daki H&M'den getirdiğim diğer oje de bu :) Kendini en iyi siyah ojenin üstünde gösterebileceğini düşündüm, iki kat siyah ojenin üstüne uyguladım.
The other H&M nail polish I brought from Vienna :) I thought it would show its best on black nail polish, so I applied it on two coats of black nail polish.

Güzel yanı diğer markaların ojeleri gibi simleri tek tek yakalamaya çalışmıyorsunuz, tek fırçada tüm tırnağa yetecek sim geliyor. Sevmediğim yanı biraz yavaş kuruması olabilir.
Its best is you don't need to catch every single piece of glitter, at your first try you can get enough glitter to cover your nail. The only thing I didn't like is it dries a bit slow.

27 Haziran 2012 Çarşamba

Currently Dreaming of..

..a lilac metallic Cambridge Satchel bag. And if I get it, I will combine it with spiked Begart bracelets & a basic tee and skirt & quartz pendant & a pair of metallic sneakers.
Bu aralar şiddetle bir Cambridge Satchel istiyorum, Burberry Prorsum defilesini gördükten sonra aklımda lila metalik olan var. Planım onu Begart bileklikler & basic tişört ve etek & kuvars kolye & metalik sneakerslarla giymek.

26 Haziran 2012 Salı

Opera Time.. in Vienna :)

Viyana'daki son gecemizde Puccini'nin Tosca operasını seyretmek için Staatsoper (Devlet Opera Binası)'daydık.Viyana'ya gelişimizin hatrına o üç saatlik operayı seyrettik ama anladım ki sadece kendisi değil, seyretmesi de ayrı bir sanatmış!
On our last night in Vienna we're at Staatsoper (State Opera House) to see Puccini's Tosca. We watched that opera 3 hours long in grace of our Vienna trip but I understood that watching an opera is also an art!

Staatsoper, şehrin en görkemli binalarından. Özellikle gece aydınlatılmış hali ve içi, hayran kalınacak türden.. Gidince görmeden dönmeyin :)
Staatsoper is one of the most glorious building of the city. Especially you must it when it's lighted and its interior is going to fascinate you probably.. Don't come back without visiting Staatsoper :)

Bir de "Operaya giderken ne giyilmeli?" sorusu var.. Ben de ne giydiğimi fikir vermek amaçlı ekliyorum. Gözlemlerime göre şık giyinmeniz önemli ama kotla dahi gelen turistler yok değil. Siz yine de Küçük Siyah ya da Beyaz Elbise'nizi giyip gelin ;)
There begins the problem "What should I wear to opera?".. So I added my outfit to give you an idea but I can say that you should dress up specially for opera, even there was few tourists who came with jeans. I can advice you to wear Little Black Dress or Little White Dress ;)

Elbise / Dress: Koton
Ayakkabı / Shoes: Topshop
Cuff & Clutch: H&M

25 Haziran 2012 Pazartesi

Shine In, Shine Out

Yine yılın en sevdiğim dönemlerinden biri, defile sezonu. Bu yıl piyangodan, aslında Christopher Bailey'in zihninden, erkeklere bolca metalik çıktı. Dahiyane fikir! Kalabalıklarda eşleri & sevgilileri kaybetme derdine son :) 
Again it's my favourite time of year, fashion week season. This year men won lots of metallics in the lottery, actually at Burberry Prorsum S/S13 show. Ingenius idea! Finally a resolution for women who lost their husbands & boyfriends in the crowd :)

Yine metalik sandaletler, plajlarda kalabalığa karışma derdinin çözümü :P Şaka bir yana bir tutam metalik kumaş, eğer doğru kullanılırsa çok canlar yakacak önümüzdeki ilkbahar & yaz. Yine her zamanki gibi o trenchcoatlarda gözüm var, epey şaşırdınız dimi? :D
Sandals also work same way but at beaches :P Besides the joke, a piece of metallic cloth can make you the man of the year, if you can use it right next spring & summer. As always I have eye on those trenchs, pretty shocked huh? :D

24 Haziran 2012 Pazar

Shopping in Vienna

Moda blogu okuyucularının en çok ilgisini çeken bölüme geldik! Viyana'da alışveriş yapmak için en iyi adresler, minik tavsiyeler postumu yazmayı günlerdir erteliyordum ki fotoğrafları görünce yeniden bir istek geldi :)
The most exciting part of Vienna for my dearest fashion blog followers! I was delaying writing this post for a few days but after seeing all these photos again, I'm ready for the tour :)

Viyana'daki lüks alışveriş alanlarında antikacılara, el yapımı şapka & çanta & eldiven ve benzeri çok kaliteli ürünlere rastlamak mümkün. Ayrıca açık arttırma evinde oldukça gösterişli mücevherleri bulabilirsiniz..
At famous shopping places in Vienna you can come across to antiquarians, hand made hat & bag & glove shops and other high-class products. And I also saw really beautiful jewelleries at auction rooms..

En popüler alışveriş alanlarından Königsallee'de Versace, Akris, Jil Sander, Philip Plein gibi mağazalarda var; Kärtner Straße'de de Forever 21, Humanic, Zara gibi mağazalar. Kısacası mutlaka uğranması gereken yerlerden ;) Onun dışında yine aynı tarzda Mariahilfer Straße tamamen alışverişe adanmış bir cadde. Ara sokaklar girmeyi unutmayın!
First address is Königsallee for the shops like Versace, Akris, Jil Sander, Philip Plein. Second address is Kärtner Straße for the shops like Forever 21, Humanic, Zara. Third address is Mariahilfer Straße, it's a street which only dedicated to shops (and some food). Don't forget to get lost in cross streets!

Daha "hip" mağazalar arayanlara Neubau'yu önerebilirim, daha çok giyim & tasarım ürünleri bulmak mümkün. Hatta gitmişken Mobilya Tasarım Müzesi'ne de uğrayabilirsiniz :) Paralel sokağı Kirchengasse tam anlamıyla tasarım ürünler arayanlar için birer cennet! Vakitsizlikten gidemedim ama siz benim için Bilderbox ve sixxa'ya uğramadan dönmeyin ;)
For "hip" stores the right address is Neubau where you can find fashion & design items. While you are already there, you can check out Furniture Design Museum too :) Its parallel street is Kirchengasse which is a heaven for design-lovers! I couldn't visit Bilderbox and sixxa but you can do it for me ;)

14 Haziran gecesi, yani benim opera seyrettiğim akşam, Kärtner Straße'de Fashion Night vardı. Ama Viyana halkını çook heyecanlandıran bir etkinlik olduğunu söylemem mümkün değil, hatta dürüst olmak gerekirse Viyana modasal bakımdan en harika şehirlerden biri değil.
On June 14 there was Fashion Night at Kärtner Straße. It wasn't an event which excited Wiener a lot, to be honest Vienna isn't the best place for fashion.

Son olarak sanat kitapları ve ünlü ressamlar & tablolarla ilgili hediyelikler arayanlar için müze içindeki ve çevresindeki mağazalara mutlaka uğrayın! Benim favorilerim Albertina ve Kunsthaus Wien'in mağazaları :)
Last of all if you're craving for some art books or items about your favourite painter & painting, you have to check stores in the museums and around the museums! My favourite ones were the stores in Albertina and Kunsthaus Wien :)

Mario World

Dün gece internette kendimi eğlendirecek bir şeyler bulmak için siteden siteye dolaşırken Pamela Reed ve Matthew Rader'ın bu çalışmasına rastladım. Bence fazlasıyla heyecan verici, tabi küçüklüğünde Super Mario delisi olmamış birinin bunu anlaması çok da kolay değil. Keşke ben de bir şekilde dahil olabilsem dediğim türden bir sonuç çıkmış ortaya, gerçi reedandrader.com'daki çalışmaların hemen hemen hepsi için aynı duyguları besliyorum :)
I was surfing through the internet to find something to amuse myself last night and I bumped into Pamela Reed and Matthew Rader's this work. I think they are all exciting, however who didn't play Super Mario when he/she was just a little kid, cannot understand me. The result is like the ones I want to be in it, actually I have the same feelings for all the work on reedandrader.com.

kaynak / source: reedandrader.com

22 Haziran 2012 Cuma

The Shoe of Salvation

Tam da Summer and the City kitabında Carrie'nin gençliğini okurken duruma uygun bir kitap ayracım da oldu! Merak edenlere, Edward Monkton Bookmark. Bunu ve başka tatlı çeşitlerini D&R'larda bulmak mümkün :)
I couldn't find a better bookmark, while reading Carrie's teenage years in Summer and the City! It's a Edward Monkton Bookmark and you can find this one & other cute ones at bookstores :)

21 Haziran 2012 Perşembe

En Uzun Gün / The Longest Day

Yılın en uzun günü gerçekten bitmedi :) Bugün koca okul yılı boyunca iple çektiğim günlerden biri "Schulfest" günü.. Tarabya'daki Yazlık Alman Konsolosluğu'na gitmek fazlasıyla güzel manzarası ve korusu sayesinde daima bir zevk!
The longest day of the year was really long, it isn't over yet :) Today we were at German Summer Consulate at Tarabya for my one of the favourite events "Schulfest".. It's always a pleasure to spend time there because its view and small wood is really nice!


T-Shirt: Topshop
Şort / Shorts: Warehouse
Bileklikler / Bracelets: Love Without Cause, Forever New
Kolye / Necklace: H&M
Sandalet / Sandals: Asos

Ve bir parça da manzara.. Beğenmemek mümkün mü?
And a bit of view.. Is it possible not to like this?

Having Fun in Vienna: Prater

 Biraz da Viyana'nın eğlenceli kısmına bakalım! Her Avrupa şehrinde (en miniğinde bile) büyük bir lunapark mutlaka oluyor, ki bu durumu takdir ediyorum, Viyana'da da dönmedolap'ı (Riesenrad) şehrin sembollerinden biri haline gelmiş lunapark Prater var..
Let's check a bit the fun side of Vienna! In every European city (even in the smallest one) there is a big  amusement park, which I'm really happy about, in this case Vienna's famous amusement park is Prater. Its ferris-wheel (Riesenrad) became one of the symbols of the city.

İçinde bir de Madame Tussaud's Müzesi var.. Gitmişken tüm ünlülerle fotoğraf çektirmeden dönmedik :P
And inside the Prater Park there is also a mini Madame Tussaud's.. Sure, we also had fun with couple of celebrities there :P
Prenses Sissi / Princess Sissi & Marlene Dietrich

Audrey Hepburn - Breakfast at Tiffany's

George Clooney de son görüşmemizden bu yana kendini toparlamış, o saç & sakaldan kurtulmuş, yeniden yakışıklı olmuştu! Size de selamı var kızlar ;)
Since our last meeting with George Clooney he looks much more better, got rid of those beard, was handsome again! He also send his love girls ;)

Lunapark kısmına geri döndüğümüzde çok fazla fotoğrafım yok. Bir makineden diğerine koşmaktan fotoğraf çekmeyi ihmal ettim. Ama belirteyim bazılarını sadece seyretmekle yetindim, çılgın lunapark insanı değilim :D Nasıl gidersiniz? Metroyla, U1 hattındaki Praterstern durağından.
If we got back to the amusement park part, I don't have many photos because I was trying machines instead of taking some. But I must mention that not all of them was for me, I'm not an adventurous one :D How can you go? Take the metro and go to the Praterstern station on line U1.

19 Haziran 2012 Salı

"Must- Do in Vienna" List

Viyana'nın en en ünlü yerlerinden birkaçı ve mutlaka yapmanız gerekenler listesiyle başlıyoruz:
Today we start with some really famous buildings of Vienna and a must to do list:

Mutlaka bir rehberle otobüs turunu öneriyorum! Kendiniz gidiyorsanız ya da turunuz ayarlamıyorsa şu her turistik yerde gördüğünüz Sightseeing otobüslerinden birine binin çünkü adım başı önemli ve tarihsel bir bina çıkacak karşınıza.. 
I strongly recommend you a bus tour with a guide! If you are decided to discover city yourself or your tour doesn't plan a tour, take one of the Sightseeing busses and you'll bump into a historical, mostly also an important one, building in every step..

Grinzing bölgesine gidip Viyana'ya bir tepeden bakın. Hatta gitmişken Grinzing'in bir şarabını içmeden dönmeyin, şarabı pek meşhur :)
Go to Grinzing region and see whole Vienna top on a hill. As you're already there, try their wines which are really famous :)

Viyana'nın tam kalbi olan Stephanplatz'daki Aziz Stephan Katedrali'ni (Stephansdom) mutlaka görün, mimarisine bir hayran kalın. Tepesinin yüksek ve sivri oluşundan dolayı Viyanalılar "Tanrı'nın Parmağı" da diyorlar, bu fotoğraf da ona ithafen tarafımdan çekildi ;)
At the heart of Vienna, Stephanplatz, see St. Stephan Cathedral and be amazed by its architecture. Wiener (people of Vienna) call it also "Finger of God" because it's top is high and pointy. This photo is dedicated to this expression ;)

Schönbrunn Sarayı! Avusturya'nın Versay'ı olarak geçiyor.. Dönemin yönetici ailesi Habsburg'ların yazlık evleriymiş. Önerim Grand Tour yapıp 40 odasını da gezmeniz! Özellikle benim gibi çoçukluğunuzda Sissi çizgi filmini kaçırmadan izleyenlerdenseniz, çok seveceksiniz.. Zaten sıkılmanıza imkan yok, her bir odanın dekorasyonu bile bambaşka :)
Schönbrunn Palace! It's called as Versailles of Austria.. It's actually summer house of the times governer family Habsburg's. My advice is to take Grand Tour and to see all of the 40 rooms! If you also watched Sissi cartoon in your childhood like me, you'll love it.. It's hard to get bored anyway, even decoration is different in every single room :)

Ve Schönbrunn'un labirenti! :) Devasa olmasa da çıkış yolunu bulamadığınızda sizi sinir edebilecek büyüklükte, gitmişken bir girin, kaybolun. Grup halindeyseniz daha çok eğleneceksiniz :D
And labyrinth of Schönbrunn! :) It's not huge but big enough to get mad, when you can't find your way. Get in and get lost. More fun with more people :D

Son olarak MuseumsQuartier alanında Sanat Tarihi Müzesi'nden tutun da Doğa Tarihi'ne, Modern Sanat Müzesi'nden tutun da bu sene hazır Klimt yılıyken Klimt eserlerini görebileceğiniz Leopold Müzesi'ne kadar seçenek bol.. Keyfinize göre seçin, Viyana'dan MuseumsQuartier alanındakiler olmasa da müze gezmeden dönmeyin ;)
Last of all pick a museum and don't get back before you visited a couple of museum in Vienna ;) At MuseumsQuartier there is History of Art and History of Nature Museums, besides Modern Art Museum and Leopold Museum where you can see works of Klimt. There is also many museums outside of the MuseumsQuartier.

H&M Blue My Mind

H&M Türkiye'ye inatla kozmetik ürünlerini getirmiyor, ben de inatla her yurtdışına çıkışımda toplayıp getiriyorum. Özellikle ojelerinin hastasıyım :)
H&M doesn't bring it's cosmetic products to Turkey but I didn't give up to buy them, when I travel abroad. Especially I love H&M nail polishes :)

Ben de olmayan bir mavi tonu buldum! Kremsi bir yapısı var, sürümü çok rahat ve rengine aşık oldum. Fiyatları 4 Euro civarında, biraz fazla gelebilir ama ben kalitelerinden memnun olduğum için değişik renklerini alıyorum daima. Yurtdışı seyahatlerinizde aklınızda olsun ;)
I found a blue shade which I didn't have until now! It has a creme finish, its applications is easy and I really fell in love with this shade. Their prices are about 4 Euros, it may sound a bit a lot but it totally worths it. Note down this for your upcoming journeys ;)