19 Kasım 2012 Pazartesi

My Fashion Archive #2

Daha önce şurada yazmaya başlamıştım, kendi çapında gelişmeye devam eden moda kütüphanemi. Modayı takip etmekle modayı bilmenin farklı şeyler olduğunu düşünüyorum. Sahip olduğum kaynakların devamı, gelen sorular doğrultusunda paylaşmaya devam :)
I started to write about my fashionable archive a while ago, here. I think catching up the news in the fashion  world and learning it are totally different things. Here is more of my sources, according to your questions :)

Moda üstüne sosyolojik bir araştırma. Toplumlarda modanın etkisi ve nasıl geliştiği üzerine. Bir de sadece Fransa'da moda kültürü ve gelişimine ayrılmış özel bir bölümü var.
A sociological research on fashion, how fashion effects the society and how it evolves. And there is a special section in it, deditaced to fashion culture and evolving process in France.

Modanın geçmişi ve günümüzdeki yeri üzerine genel bir bilgi kaynağı. Daha modasal okumanın başındaysanız bir sürü yeni şey öğrenebilmeniz mümkün, değilseniz çoğunluğu bildiğiniz şeyler ;)
A general information source for fashion history and fashion now. If you are a beginner about reading fashion, can teach you a lot; otherwise not so needed ;)

Bir kadının çantası, hatta bir erkeğinki de, karakteri / yaşam tarzı / hikayesi hakkında bir sürü ipucu ele veriyor. Kadınların çantasına ve hikayelerine yoğunlaşan sosyolojik bir araştırma, pek derin bir şey değil ama neden okunmasın :) Çanta kurcalama tam size göreyse buna da bir bakın.
Bag of a woman, actually bag of a man too, reveals a lot about that person's character / lifestyle / story. Again a sociological research about women's bags and their story, even it's a bit superficially written; there is no reason to not read it :) If you're into bags and their story, check this out too.

Osmanlı'nın modernleşme süreci ve Tanzimat döneminde modanın etkisi ve gelişimini anlatan bir kaynak. Yazarının Batılılaşma konusunda çok pozitif olduğunu söyleyemem ama okuduğunuz da gerçekten bir dolu bilgi ediniyorsunuz, önerdiklerimden..
Fashion in time of Ottoman Empire and especially the time between the18th & 19th century & the modernization process. The writer, herself isn't so positive about what happened I guess. Still, you can learn really a lot from this book.. 

Çok çok kapsamlı bir kaynak! Sayfa sayfa okuması zor ama önemli uygarlıkların hemen hemen tüm kostümleri ve onların nasıl dikildiğinden tutun da patronlarına kadar her tür bilgiyi bulabilirsiniz.
One of the most comprehensive sources I got! Hard to read it page by page but you can search what you need and find nearly every important costume with the information how it has been produced and measurements.

Basics - Fashion Design serisinin birinci ve beşinci kitapları. Çok kaliteli bir seri, diğer kitapları da edinmeyi planlıyorum ama en çok ihtiyaç duyduklarıma öncelik verdim. Kütüphanenizde bulunsun, ihtiyaç duyduğunuz anda yardımınıza koşacak türden :)
Basics - Fashion Design books are actually a part of a set but I bought what I needed first. Also nice to keep in your library, probably going to help you a lot :)

En iyisini sona saklamış olabilirim, evet ^-^ Moda öğrencisinin kutsal kitabı bu olmalı kesinlikle. Yazarı London College of Fashion'ın öğretmenlerinden ve emin olun bu kitap en az bir senelik moda eğitimine bedel. Kolay okunmuyor ama okuduğunuza değiyor. 
Saved the best to the last ^-^ The holy book of fashion students. Written by a teacher of LCF and it is probably equal to a year of fashion education. Takes a lot of time to read but totally worths.

Bu kitapları nereden bulabileceklerini soranlara: D&R (özellikle Kanyon şubesi), Robinson Crusoe ve YEM Kitabevi mabediniz olsun. Daha fazla kaynak arayanlar buraya -> My Fashion Archive #1
For more source click just there -> My Fashion Archive #1

9 yorum:

Ceren Ustaoğlu dedi ki...

Şimdiden arşivine bayıldım!!
Kitaplarını nereden temin ettiğini de paylaşabilir misin ?

Hamide... dedi ki...

süper bi arşiv canım ya hepsi harika :D

valki dedi ki...

kitaplar süpermişşş^^...ayrıca headerını yeni farkettim şahane olmuş yahu^^

What's Next dedi ki...

@Ceren Ustaoğlu; teşekkür ederim! bir üçüncü postu bekleyen devamı da var bu iki postun.. dediğim gibi genelde d&r, robinson crusoe ve yem üçlüsünden. bu postta 'a history of costume' dışında hepsi d&r, ve çoğu kanyon'dan :)

@Hamide; hahah az mı kasmadık bunun için ;)

@valki; heyyo, seni buralarda görmek ne güzel ^-^ çok teşekkür ederim valkicim ^.^

kontes dedi ki...

Çanta kitabını geçenlerde bir çekilişten kazandım.
Oldukça ilgimi çeken bir kitap oldu.
Arşiviniz çok güzel.
Keyifli okumalar dilerim.

http://www.kontesce.blogspot.com/

want more fashion dedi ki...

bende begendigim kitap oldugunda mutlaka aliyorum ama hepsini okuyabilmis degilim...
seninkilerde cok ilgince benziyo !

Aslihan Bayram dedi ki...

bu ara canim cok kitap okumak istiyor, bu kitaplara kesinlikle bi göz atmaliyim!! yorumun icin cok tesekkürler buarada:)

havziş dedi ki...

kitap isimlerini hemen bir yere not alıyorum. bu güzel oldu :))

elif yalçınkaya dedi ki...

chanel'in böyle bir yayını vardı modayla ilgili ondan lazım her birimize :)

çekilişime beklerim ben de elifinmesajivar.blogspot.com