6 Eylül 2012 Perşembe

FLASHBACK: 1991

Yine müziksiz geçmeyen bir günümde yeni bir ses arayışındayken Azealia Banks dinlemeye başladım. O günden beri de yeni şarkılarını, tıpkı Lana del Rey gibi popüler kültürün yıldızına dönüşürken her çalışmasını takipteyim.. Son EP'si 1991'ı dinledikten sonra moda dünyasında 1991 yılında neler olduğunu araştırmaya oturdum, görmediğim bilmediğim yıllara dair ekleyecekleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum :)
In another day, during my music session I was craving for some new voice. Then I found out Azealia Banks. Since that day I'm catching up her new songs and every single step by her adventure in the world of pop-culture just like Lana del Rey.. After listening her last EP 1991, I searched the fashion news of the year and want to listen about from you guys a bit :)

1991 yılına damgayı vuran çanta, Prada'nın bu mor saten kumaştan çantası olmuş. Fiyatı $995. Çok araştırsam da o dönem sadece "it bag" trendi var, 91 yılına damgasını vuran ayakkabılara dair bir bilgi yok; Nike sneakersları saymazsak. 
"It bag" of the year is this purple satin Prada bag which costs $995. Even I tried hard to find, there is no clue about the "it shoes" of the year except Nike sneakers. Its like "Dark Ages" :P

1991 yılı belli ki Linda Evangelista ve Christy Turlington için muhteşem geçmiş! Arka arkaya sayısız Vogue kapağı; Donatella öncesi Gianni Versace'nin, Chanel'in reklam kampanyaları. Yan rollerde Helena Christensen ve Carla Bruni'yi görmek mümkün. Mesela Prada'nın 1991 yılındaki ilkbahar kampanya fotoğraflarında Carla Bruni'yi görüyoruz, o dönemler First Lady'likten çook uzak..
The year 1991 is probably the golden age of two supermodels, Linda Evangelista and Christy Turlington! They're everywhere on ad campaigns of "Before-Donatella" Versace, Chanel and many many Vogue covers. On supporting roles we see Helena Christensen and Carla Bruni. For instance Carla is on Prada's 1991 Spring ad campaigns, far away being a First Lady..

91 yılında tarzları birbirinin tam zıddı iki stil ikonu çıkıyor karşımıza. İlki Prenses Diana. Prenses Diana ölçülü, zarif, renklere ve desenlere açık ama aynı zamanda klasik stiliyle büyük ihtimalle çoğu kadına ilham kaynağı oluyor :) Kısacık kesilmiş sarı saçlarıysa belki de bir meydan okuma. Kendi kendine yetebileceğini kamuya duyurma biçimi?
In the year 1991 there is two possible fashion icon of women. First of them is Princess Diana for sure. I guess her elegant, decent, open-minded about colours & patterns but classy-all-the-time style was a great inspiration source for all :) Her short-cut blond hair may be a defiance besides all. An announcement to public that she can stand for herself?

Diğer bir ilham kaynağıysa Madonna. Cesur, edepsiz, asi bir stile sahip, eleştirilerden korkmuyor ve cinselliğini sergilemekten çekinmiyor. Belli bir yaşı geçmiş insanlar tarafından ayıplanırken dönemin gençleri ve kimliğini arayan gençler tarafından ne derece idolleştirildiğini tahmin etmemek / edememek imkansız ;) Ne yaptıysa gerçek bir efsane yazdığını söylemek mümkün! Diana'yla belki de tek ortak yanı kendi ayakları üstünde durma gücünü gösteren kısa sarı saçları..
Another style icon is Madonna. Bold & brave, rebellious, immoral, doesn't afraid of what people say and show off her sexuality. I can guess while some older ones are criticizing her, younger ones of the time and the ones who are searching for their own style were making her their idol ;) In the end she became a true legend! The common thing between her and Diana may be their short-cut blond hair, telling people that they can capable of standing for their own..

Son olarak Azealia Banks sanıyorum ki 1991 doğumlu olduğu için bu yıla bir geri dönüş yapıyor, bize de (en azından bana) ilham kaynağı oluyor. Şimdi siz söyleyin, sizin 91 yılınız nasıldı?
Last of all Azealia Banks probably flashed us back to 1991 because she born that year and became our (at least mine) inspiration. Now tell me more about your 1991, how was it?

5 yorum:

Seher Taşçı dedi ki...

Harika bir yazı olmuş. Bir moda dergisi okuyor gibi hissettim:)

Hamide... dedi ki...

91 yılında sen doğmuşmuydun gııızzz :))) ben 4 yaşımdaymışım o vakitler sanırım sümüklü sümüklü ortalıkta dolaşıyodum :)

Duygu Senyurek dedi ki...

çok güzel postun yaratıcı minikkuşum benim=)

CMOS dedi ki...

1991 senesinde doğmuş biri olarak heyecanla okudum neler olmuş ben bebişken diye :)

BeTwin Us dedi ki...

Nasıl güzel bir flashback oldu o senelere :) en çok Madonna'yı hatırlıyorum, her yaptığı ile ilah oluyordu cesareti ile hayrandık en çok ona!