21 Haziran 2012 Perşembe

Having Fun in Vienna: Prater

 Biraz da Viyana'nın eğlenceli kısmına bakalım! Her Avrupa şehrinde (en miniğinde bile) büyük bir lunapark mutlaka oluyor, ki bu durumu takdir ediyorum, Viyana'da da dönmedolap'ı (Riesenrad) şehrin sembollerinden biri haline gelmiş lunapark Prater var..
Let's check a bit the fun side of Vienna! In every European city (even in the smallest one) there is a big  amusement park, which I'm really happy about, in this case Vienna's famous amusement park is Prater. Its ferris-wheel (Riesenrad) became one of the symbols of the city.

İçinde bir de Madame Tussaud's Müzesi var.. Gitmişken tüm ünlülerle fotoğraf çektirmeden dönmedik :P
And inside the Prater Park there is also a mini Madame Tussaud's.. Sure, we also had fun with couple of celebrities there :P
Prenses Sissi / Princess Sissi & Marlene Dietrich

Audrey Hepburn - Breakfast at Tiffany's

George Clooney de son görüşmemizden bu yana kendini toparlamış, o saç & sakaldan kurtulmuş, yeniden yakışıklı olmuştu! Size de selamı var kızlar ;)
Since our last meeting with George Clooney he looks much more better, got rid of those beard, was handsome again! He also send his love girls ;)

Lunapark kısmına geri döndüğümüzde çok fazla fotoğrafım yok. Bir makineden diğerine koşmaktan fotoğraf çekmeyi ihmal ettim. Ama belirteyim bazılarını sadece seyretmekle yetindim, çılgın lunapark insanı değilim :D Nasıl gidersiniz? Metroyla, U1 hattındaki Praterstern durağından.
If we got back to the amusement park part, I don't have many photos because I was trying machines instead of taking some. But I must mention that not all of them was for me, I'm not an adventurous one :D How can you go? Take the metro and go to the Praterstern station on line U1.

3 yorum:

Marta Cermeño dedi ki...

Wow it look really nice. Thanks for your comment!
Nice blog, I follow you. Would you like to follow back?
Have a lovely day x

Kokosss ;))) kelebek dedi ki...

ne kadar keyıflı fotolar bunlar cok sevdım ve cok eglendımmm

Hamide... dedi ki...

ayyyy oralarda olmak vardı şimdi yaaaa :((