20 Mayıs 2012 Pazar

Lükse Övgü / Éloge du Luxe


 "Lüks, insana düş kurdurur. Onun başlıca işlevi budur."

"Lüks mal dünyasına ait değildir ve parasal işlemin bütünüyle dışındadır. İnsanoğlunun mutluluğu ele geçirme yetilerinden biridir o. Lüks elde edilmesi gereken bir sonuçtur -tıpkı bir iyilik gibi-, sahip olunması gereken bir nesne değil."

"Birden Stendhal'ın bir tümcesi geldi aklıma: "Yaşam sabahlardan oluşur." Doğru, başlangıç büyük bir zevktir, ancak bedenimle ruhum huzur içindeyse onu sevebilirim, bu yüzden adına öğle uykusu, yürüyüş, kendine ait zaman, dinlenme, mesafe, lüks ve tembellik denen o bakımı uygularım onlara."

"Zamana paha biçilmez bir değer kazandıran yaşama sanatı, bir varoluş tarzı."Lüks kavramına sayısız kaynaktan yararlanılarak farklı bir açıdan bakmak isteyenlere.. Yoğun içeriğine rağmen akıcı dili sayesinde bir çırpıda okunacak türden.
Thierry Paquot looks over the concept "luxury" from a different perspective with quotes and referrals to many important works of literature and men of letter. Although its intense content, it's easy to read with help of its fluent language.


"Luxury, makes people fantasize. This is the luxury's main function."

"Luxury doesn't belong to world of capital and absolutely out of financial process. It is one of the abilities of humankind to seize the happiness. Luxury is a consequence which should be gained -like a goodness-, not an item to buy."

"Suddenly a quote of Stendhal came to my mind: "Life consists of mornings." True, the beginning is a great pleasure, but I can only love it if my body and soul are in peace, that's why I care them with siesta, walk, time for myself, rest, distance, luxury and laziness."

"An art of living which brings in an incredible value to time, a style of being/existince."

2 yorum:

The Pink Flamingo dedi ki...

Very nice post: I like the phrase: "Luxury, makes people fantasize. This is the luxury's main function."...it's so true!

FashionOnBoard dedi ki...

ilgiyle okudum bu alintilari. kesinlikle kitabi alacagim.

http://fashiononboard.net